دسته‌هاتعمیرات ادوات کشاورزی

تعمیر کولتیواتور

تعمیر کولتیواتور - کشاورزی ایران

تعمیر کولتیواتور چیست؟ برای نگهداری و مراقبت از کولتیواتور چه نکاتی را باید رعایت کنیم؟ رایج‎ترین مشکلات کولتیواتور که منجر به بروز مشکلاتی در آن می‎شود چیست؟ کولتیواتور می‌تواند یکی از بهترین ابزارها در مزرعه و زمین کشاورزی شما باشد که وظیفه‌ی آماده‌سازی مناطق کاشت و زمین‌های کشاورزی را بر عهده دارد. نگهداری و تعمیر کولتیواتور یکی از نکات مهم در رابطه با کولتیواتورهاست که معمولا نادیده گرفته می‌شود و این سهل انگاری سبب کاهش عملکرد و در برخی از موارد از کار افتادگی دستگاه می‌شود.  در این مقاله از وبلاگ کشاورزی ایران قصد داریم به بررسی تعمیر کولتیواتور و تمامی نکات مهم مربوط به آن بپردازیم. برای کسب اطلاعات بیشتر در ادامه‌ی این مقاله با ما همراه باشید.

تعمیر کولتیواتور چیست؟

همان طور که گفتیم کولتیواتور یکی از مهم‌ترین ماشین آلات کشاورزی است که به صنعت کشت و کشاورزی خدمت بسیاری کرده است. کولتیواتورها از زمان‌های قدیم وجود داشته‎اند. اولین مدل‌های کولتیواتور، بیل‌ها و ماتک‌ها بودند که در اوایل سال 1800 قبل از میلاد برای کنترل علف‌های هرز، مورد استقاده قرار می‌گرفتند. با پیشرفت تکنولوژی و ظهور دنیای مدرتینه، کولتیواتورها به شکل امروزی درآمدند. کولتیواتور ماشینی است که سطح بالایی خاک را به‌هم می‎زند تا خاک را به بستری آماده برای کشت تبدیل کند. در اصل می‌توان گفت که کولتیواتور ماشینی مکانیکی برای زیر و رو کردن خاک زمین، آماده سازی زمین برای کشت و ریشه کن کردن علف‌های هرز است. در واقع این روزها کولتیواتور عصای دست کشاورزان است. حال تصور کنید که در فصل کشت و زرع، کولتیواتور دچار مشکل شود و به تعمیرات نیاز پیدا کند. تعمیرات ماشین آلات بزرگ نظیر تعمیر کولتیواتور سخت و تخصصی است. به همین دلیل به شما توصیه می‎کنیم در مواردی که کولتیواتور دچار مشکل شد و به تعمیرات و سرویس نیاز پیدا کرد، حتما با یک متخصص مشورت کنید و از او کمک بخواهید.

 

رایج ترین مشکلات کولتیواتور که منجر به بروز اشکال میشود چیست؟

در اینجا قصد داریم به بررسی برخی از رایج‌ترین مشکلاتی که منجر به تعمیر کولتیواتور می‎شود بپردازیم. برخی از این اشکالات عبارت است از:

نشت گاز:

نشت گاز یکی از رایج‎ترین مشکلات مربوط به کولتیواتور است. نشت گاز منجر به افزایش مصرف سوخت و همچنین آسیب به قطعات دیگر می‌شود. در هنگام بروز این مشکل حتما با یک تعمیرکار متخصص مشورت کنید.

کولتیواتور روشن نمی‎شود:

 در این موارد ممکن است که سیم پیچ احتراق، فیلتر سوخت، کابل و یا شمع دچار مشکل شده باشد.

عدم حرکت لاستیک‎ها:

در این موارد ممکن است مشکل از موتور نباشد و موتور کاملا سالم باشد اما کلاچ، شفت، قلاب، یاتاقان، گیربکس و… دچار مشکل شده باشد.

کولتیواتور به سختی روشن می‎شود:

اگر متوجه شدید که شروع به کار کولتیواتور سخت است بهتر است شمع، لامپ، فیلتر هوا، کاربراتور و… مجددا بررسی شود.

لرزش بیش از حد:

اگر کولتیواتور بیش از حد می‎لرزد، بهتر است قطعات شفت محرک، شفت قلاب، یاتاقان، پایه موتور و قرقره بررسی و در صورت نیاز تعویض شود.

جمع نشدن طناب استارت:

اگر طناب استارت کولتیواتور جمع نمی‎شود باید به سراغ قسمت‎های محفظه، استارت، فنر، طناب و قرقره رفت و آن‌ها را بررسی کرد.

موتور قدرت کافی ندارد:

اگر موتور کولتیواتور قدرت کافی ندارد بهتر است به قسمت‎های فیلتر هوا، واشر، کابل، سیلندر مراجعه کنید.

 

تعمیر کولتیواتور - کشاورزی ایران

دود بیش از حد:

اگر کولتیواتور برای مدتی کار می‎کند سپس با دود متوقف می‎شود یعنی شما به تعمیر کولتیواتور نیاز دارید. بهتر است به سراغ سیلندر، فیلتر سوخت، شمع و… بروید.

خروج دود غیر طبیعی:

اگر از اگزوز کولتیواتور دود سیاه یا آبی خارج می‎شود بهتر است برای تعمیر کولتیواتور به سراغ تعمیر و یا تعویض فیلتر هوا بروید.

عدم خاموشی موتور:

در مواردی که موتور کولتیواتور خاموش نمی‎شود بهتر است برای بررسی مشکل به سراغ سیم پیچ احتراق، سوییچ و یا کابل بروید.

شل شدن طناب کولتیواتور:

اگر طناب کولتیواتور مقاومت کمی دارد و شل است، بهتر است به سراغ بررسی شاتون، استارت، قرقره و سیلندر بروید.

افزایش و کاهش دور موتور در دقیقه:

اگر دیگر مشکلات اساسی که منجر به تعمیر کولتیواتور می‎شود می‎توان به بالا و پایین شدن، دور موتور کولتیواتور اشاره کرد.

بالا بودن دور موتور:

اگر دور موتور کولتیواتور در دقیقه خیلی بالاست، بهتر است به بررسی گاورنر، کاربراتور و فنرها بروید.

تعمیر کولتیواتور - کشاورزی ایران

تعمیر و نگهداری کولتیواتور در فصل زمستان

در بسیاری مناطق فصل کشت و زرع نیست. به همین دلیل ابزارهای کشاورزی در این فصل کاربردی ندارند و به همین دلیل نگهداری و تعمیر لوازم کشاورزی حائز اهمیت است. کولتیواتور نیز یکی از این ابزارهاست که باید به درستی از آن نگهداری کرد. در اینجا قصد داریم به بررسی چند نکته‌ی ساده که می‎تواند نیاز به تعمیر کولتیواتور را به تعویق بیاندازد بپردازیم. این نکات عبارت است از:

 

یکی از اصول نگهداری کولتیواتور، مراقبت از فیلتر هواست. بخاطر داشته باشید که مرتبا باید فیلتر هوا را تمیز کنید و یا در صورت لزوم آن را تعویض کنید.

همیشه قبل از فصل زرع و کاشت خاک را بررسی کنید تا مطمئن شوید که کولتیواتور شما برای کار آماده است.

قلاب‏های کولتیواتور را قبل و بعد از استفاده تمیز کنید تا بهره وری و عملکرد کولتیواتور به حداکثر برسد.

درپوش بنزین (و همه درپوش‎های دیگر) را ق بل از باز کردن برای سوخت گیری تمیز کنید. زیرا ممکن است کثیفی و یا زباله داخل باک گیر کزده باشد و به موتور آسیب برساند.

لاستیک‌های فرسوده را در صورت لزوم خارج کرده و تعویض کنید.

در صورت نیاز موتور کولتیواتور را روغن کاری و سرویس کنید.

این چند گام ساده به افرایش عملکرد و عمر مفید کولتیواتور شما کمک بسیار زیادی می‎کند و تضمین می‌کند که کولتیواتور تا سالیان سال برای شما کار کند.

تعمیر کولتیواتور - کشاورزی ایران

هزینه تعمیر کولتیواتور

زمانی که کولتیواتور دچار مشکل می‎شود و به تعمیرات نیاز پیدا می‎کند یکی از اصلی‌ترین سوالاتی که برای افراد به وجود می‌آید این است که هزینه تعمیر کولتیواتور چقدر است. تقریبا می‎توان برای خدمات و تعمیرات (چه تعمیر کولتیواتور و یا تعمیر سایر ماشین آلات کشاورزی) نمی‎توان قیمت دقیق و ثابتی ارائه داد. زیرا هرینه تعمیر کولتیواتور به عوامل مختلفی بستگی دارد. برخی از این عوامل عبارت است از:

  • یکی از نکات تعیین کننده‌ی هزینه تعمیر کولتیواتور، برند کولتیواتور است. زیرا قیمت قطعات در برندهای مختلف متفاوت است.
  • مدت زمان تعمیر می‎تواند تعیین کننده‎ی هزینه تعمیرات باشد. زیرا هرچه این مدت زمان بیشتر باشد، زحمت تعمیرات نیز بیشتر است پس قاعدتا مبلغ آن نیز بالاتر است.
  • نوع آسیب وارد شده به دستگاه نیز بر هزینه تعمیرات موثر است. زیرا در برخی از موارد آسیب به حدی است که امکان تعمیر وجود ندارد و باید قطعه تعویض شود.

تعمیر کولتیواتور در تهران؛ کشاورزی ایران

در این مقاله از وبلاگ کشاورزی ایران به بررسی تعمیر کولتیواتور و تمامی نکات مهم مربوط به آن پرداختیم. برای کسب اطلاعات تخصصی‌تر در این زمینه می‎توانید با کارشناسان ما در کشاورزی ایران تماس حاصل نمایید.

متخصصان و کارشناسان تیم کشاورزی ایران، با سال‌ها تجربه در کنار شما هستند تا دیگر دغدغه‎ای در رابطه با تعمیر ابزار آلات کشاورزی خود نداشته باشید. وبسایت کشاورزی ایران با هدف خدمات دهی بهتر به شما عزیزان در سراسر کشور فعال شده است. در طی این سال‎ها این وبسایت توانسته دسترسی به متخصصان و تکنسین‎های مجرب را برای شما آسان کند. هدف اصلی تیم کشاورزی ایران ارائه خدماتی با بالاترین کیفیت و مناسب‎ترین قیمت‌ها می‌باشد. برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه و دریافت مشاوره تعمیر ابزار آلات کشاورزی می‎توانید با شماره 09120453843 تماس حاصل نمایید و یا در واتساپ با ما در تماس باشید. متخصصین ما در ابتدا راهنمایی‎های لازم برای عیب‎یابی و برطرف کردن مشکل را بصورت رایگان در اختیار شما قرار می‎دهند و درصورتی‌که ابزار شما به تعمیر و سرویس نیاز داشته باشد، کارشناسان ما هزینه تعمیر و روش دریافت دستگاه را با شما هماهنگ می‌کنند. در نهایت متخصصین و تعمیرکاران ما مطابق زمان بندی و در سریع‎ترین زمان ممکن ابزار شما را مانند روز اول تعمیر می‎کنند و پس از تست اطمینان از سلامت ابزار، دستگاه به آدرس شما ارسال می‎شود.

برای تعمیر ادوات کشاورزی خود با ما تماس بگیرید

برای ارتباط با کارشناسان سایت کشاورزی ایران جهت تعمیر انواع تجهیزات کشاورزی و مشاوره رایگان با شماره 09120453843 تماس حاصل فرمایید.

سوالات متداول تعمیر کولتیواتور

برای تعمیر کولتیواتور بهتر است شما با یک تعمیر کار متخصص و کاربلد صحبت کنید و از او برای تعمیر  کمک بگیرید. زیرا تعمیر کولتیواتور کاری کاملا تخصصی است و بهتر است که شما نیز کار را به کاردان بسپارید. در این شرایط در مرحله‎ی اول، کارشناس سعی می‎کند منبع مشکل را شناسایی کند و سپس برای تعمیر ماشین اقدام کند.

 هرینه تعمیر کولتیواتور به عوامل مختلفی بستگی دارد. برخی از این عوامل عبارت است از:

  • یکی از نکات تعیین کننده‌ی هزینه تعمیر کولتیواتور، برند کولتیواتور است. زیرا قیمت قطعات در برندهای مختلف متفاوت است.
  • مدت زمان تعمیر می‎تواند تعیین کننده‎ی هزینه تعمیرات باشد. زیرا هرچه این مدت زمان بیشتر باشد، زحمت تعمیرات نیز بیشتر است پس قاعدتا مبلغ آن نیز بالاتر است.

نوع آسیب وارد شده به دستگاه نیز بر هزینه تعمیرات موثر است. زیرا در برخی از موارد آسیب به حدی است که امکان تعمیر وجود ندارد و باید قطعه تعویض شود.دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *