دسته‌هامقالات

کود آهن

کود آهن - کشاورزی ایران
برای خرید و تعمیر انواع ابزار و ادوات کشاورزی و اطلاع از قیمت‌های به روز با تماس بگیرید:

کود آهن طبیعی

معرفیکود آهن یکی از مهم ترین نیاز برای رشد گل و گیاه است. این عنصر برای تولید کلروفیل اهمیت بسیاری دارد. بنابراین سبزی گیاهان و کلروفیل تا حد چشمگیری به وجود این عنصر در خاک وابسته است. در این مقاله ضمن بررسی فواید و تاثیرات آهن بر روی گل و گیاه، به بیان مزایا و ویژگی های آن ها خواهیم پرداخت.

شاید شما نیز در کنار گیاهان آهن فرسوده و یا تکه های آهن را مشاهده کرده باشید. این کود بسیار ارزشمند بوده و قیمت بالایی دارد. معمولا کود آهن طبیعی را با سایر کودها ترکیب می کنند تا تاثیرگذاری بیشتری داشته باشد.

نشانه های عدم وجود آهن در گیاهان

کمبود آهن در گیاهان باعث کمرنگ شدن سبزی آن ها شده و زیبایی و شادابی گیاه را کاهش می دهد. محلول پاشی آهن این کمبود را از بین برده و به رشد گیاهان کمک می کند. کاهش بی کربنات موجود در خاک نیز می تواند از دیگر نشانه های فقر آهن در گیاهان باشد. هنگامی که آبیاری خاک سنگین شده و خاک دچار فشردگی می شود، می توانید متوجه شوید که میزان بی کربنات موجود در خاک کاهش پیدا کرده است.

کلروز آهن چیست؟

شاید شما هم برخی از گیاهان را دیده باشید که دارای برگ های زرد با رده های سبز هستند. این مشکل ناشی از کمبود آهن در گیاه است. بنابراین شما با افزودن مقداری آهن به گیاه می توانید گیاه را تقویت کرده و سرسبزی و شادابی را به آن ها باز گردانید.

لوگو - کشاورزی ایران

فواید کود آهن

آهن یکی از کودهایی است که تقریبا تمامی افرادی که به نوعی با بذر و  گیاه سر و کار دارند با آن آشنا هستند و از خواص آن مطلع می باشند. وجود آهن خصوصا در گیاهان آپارتمانی اهمیت بسیاری دارد. زیرا هدف اصلی از خرید گل و گیاه آپارتمانی، سرسبزی آن می باشد. کمبود آهن در گیاهان سبزی را از برگ ها گرفته و آن ها را زرد و پژمرده نشان می دهد. بنابراین از طریق تزریق کود آهن می توانید از زیبایی و جذابیت گیاهان خود لذت ببرید.

کود آهن برای گیاهان آپارتمانی

برای داشتن گل و گیاهان آپارتمانی زنده و سرسبز، هر زمان که حس کردید برگ های گل ها رو به زردی و پژمردگی می رود، مقدار کمی از کود آهن را بر روی آن اسپری نمایید. با این کار شاهد سرسبزی و شادابی مجدد گیاهان خواهید بود.

کود آهن پودری

این کود همان طور که از نامش مشخص است، همانند پودر بوده و در بسته بندی قرار دارد. شما می توانید بسته بندی این محصول را باز کرده و بر اساس طریقه مصرف درج شده بر روی بسته بندی، مقداری از این کود را در آب حل کنید.

کود آهن برای چه گیاهانی مناسب است؟

کود آهن طبیعی برای گیاهان حساس به کلروز همچون زغال اخته، آزالیا، گل چوب هدر، تمشک، رودودندرون، گلابی، دیاز شیا، کالیبراخوآ، گل سرخ، گل شمعدانی، مرکبات، یاس، پنبه، گاردنیا و … بسیار مناسب می باشد. به صورت کلی می توان گفت که آهن مناسب خاک های دارای کربنات و قلیایی است.

کود آهن-کشاورزی ایران
کود آهن-کشاورزی ایران
کود آهن-کشاورزی ایران

نحوه استفاده از کود آهن

برای استفاده از کود آهن طبیعی می توانید به راحتی آن را در مقداری از آب حل کرده و بر روی ساقه و ریشه گیاهان اسپری کنید. یکی دیگر از روش های سریع و راحت استفاده از این کود، اضافه کردن این کود به سیستم آبیاری می باشد. فرقی نمی کند که سیستم آبیاری شما به چه صورت است، شما با هر روشی می توانید کود را به آب اضافه کرده و از این طریق گیاهان را کوددهی نمایید.

همچنین می توانید این کود را به صورت خشک نیز مصرف کنید. بدین صورت که مقداری از این کود را به خاک اضافه کرده و آن را زیر و رو نمایید تا آهن به خوبی با خاک مخلوط شود.

میزان مصرف کود آهن

بسیاری از افراد بر این باورند که استفاده زیاد از کودآهن طبیعی می تواند به صورت ناگهانی رشد و سرسبزی گیاهان را افزایش دهد. ولی این باور اشتباه است زیرا مصرف بی رویه این کود نه تنها برای گیاهان مفید نیست، بلکه در طولانی مدت می تواند باعث آسیب رساندن به گیاهان نیز شود. بنابراین توصیه می شود در هنگام خرید و استفاده از انواع کود حتما با یک متخصص مشورت کنید.

روش ساخت کود آهن

شما به راحتی در خانه می توانید کود آهن طبیعی بسازید. بدین صورت که چند عدد میخ زنگ زده را در داخل یک بطری آب بریزید. میخ ها باید مقداری در داخل آب بمانند تا لایه بالایی زنگ زده رویی جدا شود. بطری آب را به خوبی تکان دهید تا تمامی املاح آن در آب پخش شود. سپس روی درب آن را سوراخ کرده و محلول را بر روی گل ها اسپری نمایید.

خرید انواع کود-برای کسب اطلاعات بیشتر روی عکس کلیک کنید.

قیمت کود آهن

قیمت شنکش-کشاورزی ایران
قیمت کودآهن طبیعی به نوع آهن بستگی دارد. هر چه آهن مرغوب تر بوده و کیفیت بیشتری داشته باشد، تاثیر بالاتری بر روی گیاهان گذاشته و گران تر است. ولی به طور کلی برای داشتن گیاهان سرزنده و شاداب بهتر است کمی هزینه کرده و با خرید این کود، گیاهان خود را تقویت نمایید. در صورتی که برای کوددهی باغ خود نیاز به آهن دارید، می توانید با خرید عمده این کود از فروشگاه های کشاورزی ایران از تخفیفات شگفت انگیز آن بهره مند شوید. جهت سفارش و استعلام قیمت کودهای آهن با شماره های درج شده در سایت تماس بگیرید.

قیمت کودآهن طبیعی به نوع آهن بستگی دارد. هر چه آهن مرغوب تر بوده و کیفیت بیشتری داشته باشد، تاثیر بالاتری بر روی گیاهان گذاشته و گران تر است. ولی به طور کلی برای داشتن گیاهان سرزنده و شاداب بهتر است کمی هزینه کرده و با خرید این کود، گیاهان خود را تقویت نمایید.

بسیاری از افراد بر این باورند که استفاده زیاد از کود آهن طبیعی می تواند به صورت ناگهانی رشد و سرسبزی گیاهان را افزایش دهد. ولی این باور اشتباه است زیرا مصرف بی رویه کود آهن نه تنها برای گیاهان مفید نیست، بلکه در طولانی مدت می تواند باعث آسیب رساندن به گیاهان نیز شود. بنابراین توصیه می شود در هنگام خرید و استفاده از کود آهن حتما با یک متخصص مشورت کنید.

کودآهن طبیعی برای گیاهان حساس به کلروز همچون زغال اخته، آزالیا، گل چوب هدر، تمشک، رودودندرون، گلابی، دیاز شیا، کالیبراخوآ، گل سرخ، گل شمعدانی، مرکبات، یاس، گاردنیا و … بسیار مناسب می باشد. به صورت کلی می توان گفت که کودآهن مناسب خاک های دارای کربنات و قلیایی است.

برای داشتن گل و گیاهان آپارتمانی زنده و سرسبز، هر زمان که حس کردید برگ های گل ها رو به زردی و پژمردگی می رود، مقدار کمی از کودآهن را بر روی آن اسپری نمایید. با این کار شاهد سرسبزی و شادابی مجدد گیاهان خواهید بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *