دسته‌هامقالات

کود ارگانیک

کود ارگانیک - کشاورزی ایران
کود ارگانیک-کشاورزی ایران
کود ارگانیک چیست؟

معرفیکود ارگانیک یکی از برترین نهاده های ارگانیک در صنعت کشاورزی است که باعث تولید محصولات ارگانیک می شود. این کود حاصل تجزیه گیاهان، فضولات حیوانات اهلی و محصولات جانبی کشاورزی می باشد. استفاده از این کودها به تغذیه بهتر گیاهان کمک کرده و خاک را غنی و حاصل خیز می کند. امروزه نام ارگانیک در صنعت کشاورزی زیاد به گوشتان خورده است. در ادامه به توصیح بیشتر این کود خواهیم پرداخت.

کود چیست؟

به هر نوع ماده آلی یا معدنی که بتواند عنصر غذایی مورد نیاز درختان و گیاهان را به منظور رشد بهتر و بیشتر تامین کند، کود گفته می شود. کودها باعث حاصل خیزی خاک و رشد گل و گیاهان می شود. این ماده معدنی سرشار از مواد بسیار مفید برای گیاهان و درختان می باشد.

فواید استفاده از کود ارگانیک

استفاده بی رویه از کودهای سیاه و سفید ممکن است باعث از بین رفتن گل و گیاهان شده و حاصل خیزی خاک را از بین می برد. استفاده از کودهای گیاهی و حیوانی چرخه طبیعی را احیا کرده و باعث حاصل خیزی خاک و رشد بهتر و بیشتر گیاهان می شود.

طرز استفاده از کود ارگانیک

 

برای استفاده از کود ارگانیک باید سه عامل نور، خاک و آب و هوا را در نظر بگیرید. استفاده بی رویه و غیر استاندارد از کودهای ارگانیک نه تنها برای گیاهان مفید نیست، بلکه باعث آسیب رساندن به گیاهان نیز می شود. بنابراین در هنگام استفاده از این کود باید استانداردهای لازم را رعایت کرد.

تفاوت کود ارگانیک و شیمیایی

اکثر کودهای ارگانیک سازنده خاک و گیاه هستند و این دو را با یکدیگر تغذیه می کنند. در صورتی که کودهای شیمیایی تنها بر روی گیاهان اثرگذاری دارند. کودهای شیمیایی دارای مقادیر بسیاری نمک معدنی هستند که به سرعت جذب گیاه می شوند. ولی این نمک ها باعث مسدود شدن منافذ خاک و از بین رفتن کرم های خاکی می شود. در نتیجه پس از استفاده طولانی مدت از کودهای شیمیایی متوجه خواهید شد که تمامی موجودات زنده مفید برای گیاه از بین رفته اند. همچنین کودهای ارگانیک قدرت نگهداری آب بالایی دارد و در روزهای کم آبی می تواند از گیاهان محافظت کند.

کود ارگانیک ورمی کمپوست

جالب است بدانید که امروزه یکی از فعال ترین خط تولیدات کود ارگانیک، به تهیه کود با بهره گیری از کرم ها، اختصاص داده شده است. کرم های خاکی با فعالیت های بیولوژیکی خود باعث تبدیل مواد آلی موجود در طبیعت به مواد آلی مفید برای گیاهان می شود. کودهای بدست آمده از کرم های خاکی دارای مقادی بسیار ارزشمندی از پتاسیم، ازت، فسفر، نیاروژن، آهن، مس، منگنز و رو می باشد. در صورتی که کود طبیعی به صورت اصولی تولید شود، فاقد هر گونه بذر علف و آفات است و به عملکرد بهتر این کود کمک می کند.

کود ارگانیک-کشاورزی ایران

ویژگی کودهای ارگانیک

کودهای ارگانیک همچون کودهای گیاهی و دامی امروزه بسیار مورد توجه کشاورزان قرار گرفته است. این کودها عوامل بیماری زا را به حداقل رسانده و در صورتی که به درستی تولید شود، از ورود بسیاری از آفات و تخم علف های هرز جلوگیری می کند.

 

مزایای کود ارگانیک

 

کودهای ارگانیک نه تنها گیاه را تغذیه می کند، بلکه باعث غنی سازی خاک نیز می شود.

این کود 12 عنصر لازم برای رشد گیاه را در خود دارند و می توانند به رشد بهتر  بیشتر گیاه کمک کنند.

استفاده از کودهای ارگانیک باعث بالا رفتن فعالیت ها و تبادل های کاتیونی می شود.

این کود هیچ آسیبی به محیط اطراف وارد نخواهد کرد.

بهترین کود ارگانیک برای درختان میوه

کودهای حیوانی یکی از بهترین راه های تغذیه درختان میوه محسوب می شود. این کودها در کارخانه های صنعتی تبدیل به کودهای بسیار مفید و آلی شده و می تواند به رشد و باردهی درخت کمک بسیاری کند. کودهای حاصل از فضولات گوسفند، مرغ، گاو و یا هر حیوان اهلی دیگری می تواند منشا ایده آلی برای تغذیه گیاهان به شمار رود. میزان کیفیت این کودها به نوع تغذیه دام بستگی دارد.

طرز تهیه کود ارگانیک

یکی از بهترین کود ارگانیک به فضولات حیوانات خانگی اختصاص داده شده است. در گذشته روستاییان در کنار کار کشاورزی به پرورش دام و طیور نیز می پرداختند. امروزه با تولید کودهای ارگانیک روش های گذشته احیا شده است.

یکی از دیگر نمونه های تولید کود ارگانیک به شیوه صنعتی استفاده از کود مرغی می باشد. این کودها در کنار کودهای حیوانی، به دلیل ازت بالا، یکی از کودهای بسیار باارزش در صنعت کشاورزی شناخته شده است. البته بر اساس قوانین ارگانیک هر نهاده ای باید به صورت کنترل شده مورد استفاده قرار گیرد. همان طور که می دانید نیتروژن یکی از نیازهای اصلی گیاهان و درختان است. بنابراین کود مرغی یکی از اصلی ترین منبع تامین کننده نیتروژن می باشد. لذا امروزه بسیاری از خط تولید کارخانه های تولید، برای افزایش کیفیت محصولات خود از این کود بهره می برند.

کود 12 12 36-کشاورزی ایران
خرید کود 12-12-36-برای اطلاعات بیشتر روی عکس کلیک کنید.

انواع کود ارگانیک

کودهای ارگانیک به دو دسته کود ارگانیک خشک و مایع تقسیم بندی می شود:

کود ارگانیک خشک:

کودهای ارگانیک خشک می توانند از جلبک های دریایی و هر ماده دیگری که دارای مواد مغذی همچون فسفات باشند، ساخته شوند. برای استفاده از این کودها باید آن را بر روی زمین پخش کرده و با استفاده از چنگک آن را زیر و رو کرد. شما می توانید در هنگام کاشت بذر نیز از مقدار کمی از این کود به عنوان تقویت کننده استفاده کنید. کودهای خشک ارگانیک برخلاف سایر کودها که باعث سوختن گیاهان می شوند، آن ها را تغذیه کرده و به رشد بهتر جوانه ها کمک می کنند.

کود ارگانیک مایع:

کودهای مایع قابل جذب از طریق ریشه و ساقه گیاهان می باشد. این کودها از مواد مختلفی تشکیل شده تا بتواند تمامی نیازهای گیاهان را برطرف کند. از کودهای ارگانیک مایع در زمان رشد می تواند هر دو هفته یک مرتبه استفاده کنید تا درختان میوه دهی بیشتری داشته باشند. صبح زود و اوایل عصر یکی از بهترین زمان ها برای استفاده از این کود می باشد. همچنین می توانید این کود را وارد سیستم آبیاری قطه ای نیز بکنید تا در هنگام آبیاری گیاهان کوددهی شوند.

خرید کود ارگانیک

برای خرید این محصول به صورت کلی دو راه وجود دارد:

  • مراجعه حضوری به شرکت‌های ارائه کننده این محصول و بازدید و دریافت مشاوره
  • خرید از فروشگاه‌های اینترنتی و مقایسه راحت تر انواع محصولات و خواندن نظرت مصرف کنندگان

در هنگام خرید کود ارگانیک، ابتدا باید نوع گیاه خود را در نظر گرفته و سپس بر اساس آن کود گیاهی، حیوانی، کرم خاکی و … را خریداری کنید. این کودها در بسته بندی های مخصوصی قرار می گیرند تا جوابگوی نیاز مشتریان باشد. دقت داشته باشید که مصرف کم این کودها می تواند برای گیاه ناکافی باشد و مصرف بی رویه آن به گیاهان آسیب برساند. در نتیجه بهتر است در صورتی که اطلاعات کافی در مورد این کودها و میزان مصرف آن ندارید با یک متخصص مشورت کنید. کارشناسان کشاورزی ایران آماده اطلاع رسانی به شما مشتریان عزیز بوده و شما می توانید با تماس با این افراد اطلاعات لازم را کسب کنید.

قیمت کود ارگانیک

قیمت شنکش-کشاورزی ایران

همان طور که در بالا اشاره کردیم، کودهای ارگانیک از اجزای مختلف و به روش های متفاوتی تهیه و تولید می شود. این کودها پس از تولید در بسته بندی های مختلفی قرار می گیرد که هر کدام دارای قیمت مشخصی هستند. شما می توانید با خرید عمده کود ارگانیک از کشاورزی ایران این کود را با قیمت ارزانی خریداری کنید. جهت استعلام قیمت انواع کود ارگانیک با شماره های درج شده در سایت تماس گرفته تا لیست قیمت برای شما ارسال شود.

کودهای ارگانیک از اجزای مختلف و به روش های متفاوتی تهیه و تولید می شود. این کودها پس از تولید در بسته بندی های مختلفی قرار می گیرد که هر کدام دارای قیمت مشخصی هستند. شما می توانید با خرید عمده کود ارگانیک از کشاورزی ایران این کود را با قیمت ارزانی خریداری کنید.

کودهای ارگانیک به دو دسته کود ارگانیک خشک و کود ارگانیک مایع تقسیم بندی می شود. کودهای ارگانیک خشک می توانند از جلبک های دریایی و هر ماده دیگری که دارای مواد مغذی همچون فسفات باشند، ساخته شوند. کودهای مایع قابل جذب از طریق ریشه و ساقه گیاهان می باشد. این کودها از مواد مختلفی تشکیل شده تا بتواند تمامی نیازهای گیاهان را برطرف کند. 

کود  12 12 36 دارای عناصری همچون نیتروژن، پتاسیم و فسفر می باشد. این کود سرشار از پتاسیم است و می تواند منبع تغذیه بسیار مفیدی برای گیاه به شمار رود. همچنین این کود دارای مقادیر بسیاری اسید آمینه بوده و باعث بهبود رنگ و طعم میوه ها خواهد شد. کود پتاس بالا  12 12 36 قابل حل در آب است و استفاده بسیار آسان و راحتی دارد.

یکی از بهترین کود ارگانیک به فضولات حیوانات خانگی اختصاص داده شده است. در گذشته روستاییان در کنار کار کشاورزی به پرورش دام و طیور نیز می پرداختند. امروزه با تولید کودهای ارگانیک روش های گذشته احیا شده است. یکی از دیگر نمونه های تولید کود ارگانیک به شیوه صنعتی استفاده از کود مرغی می باشد. این کودها در کنار کودهای حیوانی، به دلیل ازت بالا، یکی از کودهای بسیار باارزش در صنعت کشاورزی شناخته شده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

16 − 3 =