دسته‌هامقالات

کود سه بیست

کود سه بیست - کشاورزی ایران
کود سه بیست-کشاورزی ایران
کود سه بیست چیست؟

معرفی


قطعا تمامی کشاورزان و افرادی که به سلامت
گل و گیاهان خود اهمیت می دهند، به خوبی با کود سه بیست آشنا هستند. کود سه بیست یا کود ۲۰ ۲۰ ۲۰ ، که با نام کود NPK نیز شهرت دارد، دارای 20 درصد ازت، 30 درصد پتاسیم و 20 درصد فسفات می باشد. در واقع می توان گفت که اصلی ترین نیازهای غذایی درختان و گیاهان در این کود جمع شده است.

کود سه بیست برای گلهای آپارتمانی

کود 20 20 20  یکی از تولیدات بسیار عالی است که دارای مواد مغذی بسیار زیادی می باشد. گیاهان آپارتمانی در محیط بسته قرار دارند و برای این که بتوانند به خوبی رشد کنند و شادابی و سرزندگی خود را حفظ نمایند، نیاز به تغذیه دارند. کود سه بیست دارای مقادیر بسیاری ازت، پتاسیم و فسفر است. این کود حاوی 20 درصد نیتروژن، 20 درد پتاسیم و 20 درصد فسفر است به همین دلیل به آن کود ۲۰ ۲۰ ۲۰ یا سه بیست می گویند. همچنین کود سه بیست با نام کود NPK نیز شهرت دارد.

رنگ کود سه بیست

بسیاری از افراد راه تشخیص کود 20 20 20 را رنگ آن ها می دانند. در صورتی که این راه تشخیص اشتباه است زیرا این کودها دارای رنگ های مختلفی است و خواص این کودها به رنگ آن ها ارتباطی ندارد. صورتی و سبز و سفید یکی از رایج ترین رنگ های کود سه بیست می باشند.

مصرف کود  ۲۰ ۲۰ ۲۰

میزان مصرف کود۲۰ ۲۰ ۲۰ برای گیاه ساکولنت در بهار و تابستان با توجه به میزان رشد گیاه یک الی دو قاشق مربا خوری می باشد. این میزان باید هر دو هفته یک مرتبه به گیاه تزریق شود.

گل ها نیز باید هر دو ماه یک بار به میزان دو قاشق غذاخوری از این کود تغذیه شوند.

استفاده از این کود در فصل بهار و زمستان برای گیاه کاکتوس مناسب نیست.

به صورت کلی می توان گفت که دو فاکتور تعداد گیاهان و مساحت زمین تعیین کننده میزان کود سه بیست مورد نیاز برای گیاهان می باشد. البته نوع درخت را نیز نمی توان در میزان مصرف آن نادیده گرفت. برای این که بتوانید میزان مصرف کود را به صورت دقیق تخمین بزنید، بهتر است با یک کارشناس مشورت کنید.

یک ظرف را با توجه به میزان آب مورد نیاز برای گیاه و تعداد آن ها پر کنید.

به هر گالن آب یک قاشق پای خوری از کود سه بیست اضافه نمایید. کود را به خوبی تکان داده و یا با قاشق هم بزنید تا کامل با آب ترکیب شود. البته میزان استفاده از این کود با توجه به نوع گیاه و سن آن قابل تعیین است. برخی از گیاهان نیاز به کود غلیظ و برخی دیگر نیز نیاز به کود رقیق دارند. بنابراین در هنگام استفاده از این کود به طریقه مصرف درج شده بر روی بسته بندی توجه داشته باشید.

این کود را می توانید در هنگام آبیاری استفاده کنید. بدین صورت که به جای آب از مخلوط آب با این کود استفاده نمایید. فاصله زمانی کوددهی گل های آپارتمانی با استفاده از کود سه بیست به نوع گیاه شما بستگی دارد.

کود سه بیست پودری چیست؟

کودهای سه بیست در دو نوع پودری و مایع به بازار عرضه می شوند. کود سه بیست پودری ، همان طور که از نامش مشخص است به صورت پودری بوده و می توان آن را به صورت مستقیم بر روی خاک پاشید و یا آن را در آب حل کرده و بدین طریق به خاک تزریق کرد. شما می توانید این کود را در بسته بندی های مختلف به صورت آماده از فروشگاه کشاورزی ایران خریداری کنید.

علائم کمبود کود سه بیست در گیاه

همان طور که در بالا به آن اشاره کردیم، کود ۲۰ ۲۰ ۲۰  از سه عنصر اصلی پتاسیم، ازت و فسفات تشکیل شده است. کمبود هر یک از این عناصر می تواند به نوعی خود را نشان دهد:

علائم کمبود ازت:

زردی برگ های پیر یکی از مهم ترین علائم کمبود ازت در گیاهان است که این زردی به مرور به برگ های جوان نیز انتقال داده شده و کل گیاه زرد می شود.

علائم کمبود پتاسیم در گیاه:

کمبود پتاسیم در گیاه ابتدا باعث زرد شدن برگ های پایین شده و سپس آن ها را می سوزاند و در نهایت به برگ های بالایی نیز نفوذ کرده و باعث نابودی آن ها نیز می شود.

علائم کمبود نیتروژن:

کمبود نیتروژن در گیاهان باعث می شود که گیاه به خوبی رشد نکند و برگ های آن ها رو به سوی زردی بیاورد.

 

علائم کمبود فسفر در گیاه:

ضعیف شدن جوانه های گیاه و کوچک شدن برگ های جوان از نشانه های کمبود فسفر در گیاهان است. در نتیجه گیاه رشد مطلوبی نداشته و باعث از بین رفتنش می شود.

مزایای استفاده از کود ۲۰ ۲۰ ۲۰

  • کود سه بیست به دلیل فرمولاسیون خاص خود قابل استفاده در تمامی مراحل کشت می باشد.
  • این کود تمامی احتیاجات گل و گیاهان را تامین می کند.
  • کود سه بیست به صورت محلول پاشی قابل استفاده می باشد.
  • قدرت جذب بالای این کود باعث شده که جذب آن به گیاه راحت تر شود.
  • وجود این کود در گیاه سبزینگی آن را افزایش می دهد.
  • استفاده از این کود رشد و میوه دهی گیاهان و درختان را بالا می برد.
  • باردهی درختان میوه هنگام استفاده از این کود بسیار بالا می باشد.
  • این کود میزان شوری خاک را به صورت چشمگیری کاهش خواهد داد.
مضرات کود سه بیست

کود سه بیست دارای زمان مصرف خاصی است و در صورتی که در زمان مناسبی از این کود استفاده کنید نه تنها ضرری ندارد، بلکه فواید بسیاری را نیز به دنبال خواهد داشت. تویه می شود در زمان جوانه زدن گیاهان از این کود استفاده نکنید و یا در صورت استفاده، مقدار آن کم باشد. زیرا استفاده از این کود در همان ابتدای جوانه زدن، باعث توقف رشد گیاه شده و به آن ها آسیب می رساند.

کود سه بیست-کشاورزی ایران
کود سه بیست-کشاورزی ایران

کود سه بیست مناسب چه گیاهانی است؟

کود سه بیست بر روی تمامی گل ها و گیاهان تاثیرگذار است ولی برخی از گیاهان از این کود تاثیرگذاری بیشتری دریافت خواهند کرد که در ادامه به بررسی آن می پردازیم:

فواید کود سه بیست بر روی گوجه فرنگی

بوته های گوجه فرنگی به صورت مستقیم از این کود تاثیر می پذیرند. به عنوان نمونه فسفات موجود در کود 20 20 20، رشد ریشه ها را افزایش داده و پتاسیم ساقه های این بوته ها را مقاوم تر خواهد کرد. بنابراین با کود دهی به موقع گوجه فرنگی می توانید محصولی خوش طعم و هوس انگیز برداشت کنید.

فواید کود ۲۰ ۲۰ ۲۰ بر روی گل دیفن باخیا

دیفن باخیا یکی از گل های آپارتمانی بسیار محبوب و پرطرفدار است که رسیدگی به آن اهمیت بسیاری دارد. برگ های این گل وزن بالایی دارند و برای این که ساقه ها بتوانند وزن آن ها را تحمل کنند باید تغذیه مناسبی داشته باشد. کود ۲۰ ۲۰ ۲۰ یکی از بهترین روش های تغذیه گیاه دیفن باخیا محسوب می شود.

فواید کود سه بیست بر روی گل رز

گل رز یکی از متنوع ترین و محبوب ترین گل های موجود در بازار است که شما شاهد رنگ های بسیار متنوعی در این گل خواهید بود. گل رز برای سرسبزی و گلدهی بیشتر و بهتر نیاز به مصرف کود سه بیست دارد.

فواید کود سه بیست بر روی گندم

شاید شما هم برخی از مزارع را مشاهده کرده باشید که دارای گندم هایی پرمغز هستند و در مقابل مزارعی را مشاهده کرده اید که گندم هایی پوک و غیر قابل استفاده دارند. یکی از دلایل مهم این مشکل، کمبود کود 20 2 20 در گیاه است. بنابراین با کودپاشی به موقع در مزارع گندم می توان محصولی بسیار ارزشمند تولید کرد.

فواید کود سه بیست بر روی کاکتوس

بیشترین تاثیر کود سه بیست بر روی گیاهان کاکتوس ناشی از پتاس موجود در آن است. بنابراین در هنگام خرید کود 20 20 20، بهتر است کودهایی که دارای پتاس بالاتری هستند را خریداری کنید. با این کار گیاهی سرسبز و شاداب خواهید داشت.

فواید کود سه بیست بر روی سانسوریا

سانسوریا یکی از گیاهان پارتمانی بسیار محبوب و دوست داشتنی است و فروش بالایی در بازار دارد. این گیاه برای رشد و جوانه زدن به سه عنصر ازت، فسفر و پتاس نیازمند است. بنابراین برای مشاهده پاجوش های جدید و تکثیر بیشتر این گیاه، تنها کافیست در زمان مشخص، مقداری از این کود را به گیاه خود تزریق کنید.

فواید کود سه بیست بر روی کاج مطبق

کاج های مطبق یکی از زیباترین و گران ترین گیاهان آپارتمانی است که برای عمر طولانی نیاز به مراقبت بسیاری دارد. با مصرف به موقع کود سه بیست برای این گیاه آپارتمانی، شاهد رشد و سرسبزی آن خواهید بود.

بهترین مارک کود سه بیست

کود ۲۰ ۲۰ ۲۰ در دو برند ایرانی و خارجی در بازار موجود است که باعث سخت شدن انتخاب بهترین مارک کود می شود. این برندها از نظر متریال و مواد اولیه با یکدیگر تفاوت داشته و هر کدام می توانند بر روی قسمت خاصی از گیاه اثرگذار باشند. برای اطلاع از کیفیت و بهترین برند کود سه بیست با شماره های درج شده در سایت تماس گرفته تا فروشندگان کشاورزی ایران شما را در این راستا راهنمایی کنند.

npk202020-keshavarziiran
کود کامل پلنت فید مدل 20-20-20-برای اطلاعات بیشتر روی عکس کلیک کنید.

کود سه بیست را از کجا خریداری کنیم؟

برای خرید انواع کود به صورت کلی دو راه وجود دارد:

  • مراجعه حضوری به شرکت‌ کشاورزی ایران ارائه کننده این محصول و بازدید و دریافت مشاوره
  • خرید از فروشگاهه اینترنتی کشاورزی ایران و مقایسه راحت تر انواع محصولات و خواندن نظرت مصرف کنندگان

با توجه به اهمیت کود 20 20 20 در رشد و تکثیر گیاهان، در هنگام خرید باید به کیفیت و اصل بودن این کود توجه ویژه ای کنید. کشاورزی ایران یکی از بزرگ ترین و معتبرترین مراکز فروش باکیفیت ترین کود در ایران است و شما تنها با یک تماس می توانید محصول مورد نیاز خود را سفارش دهید.

قیمت کود سه بیست

قیمت شنکش-کشاورزی ایران

سه بیست یکی از باکیفیت ترین کودهای موجود است که وجود سه عنصر ازت، فسفر و پتاسیم در این کود، باعث شده که نیاز گیاهان به سایر کودها کاهش یابد. بنابراین به جرات می توان گفت که این کود از نظر قیمتی کاملا به صرفه می باشد. جهت استعلام قیمت باکیفیت ترین کود 20 20 20 با شماره های درج شده در سایت تماس بگیرید. به علت نوسانات بالای قیمت‌ها، حتما پیش از خرید، با واحد فروش شرکت تامین کننده این محصول تماس بگیرید.

کودهای سه بیست در دو نوع پودری و مایع به بازار عرضه می شوند. کود پودری سه بیست، همان طور که از نامش مشخص است به صورت پودری بوده و می توان آن را به صورت مستقیم بر روی خاک پاشید و یا آن را در آب حل کرده و بدین طریق به خاک تزریق کرد. شما می توانید این کود را در بسته بندی های مختلف به صورت آماده از فروشگاه کشاورزی ایران خریداری کنید.

گیاهان آپارتمانی برای رشد و سرسبزی نیاز به تغذیه مفید دارند. این کود یکی از بهترین و کامل ترین منبع غذایی برای گیاهان است و به خوبی می تواند تمامی نیازهای آن ها را برآورده کند. در نتیجه برای داشتن گلهای آپارتمانی سرسبز و زیبا باید حداقل ماهی یک مرتبه این کود را برای گیاهاین استفاده کنید.

بوته های گوجه فرنگی به صورت مستقیم از این کود تاثیر می پذیرند. به عنوان نمونه فسفات موجود در کود 20 20 20، رشد ریشه ها را افزایش داده و پتاسیم ساقه های این بوته ها را مقاوم تر خواهد کرد. بنابراین با کوددهی به موقع گوجه فرنگی می توانید محصولی خوش طعم و هوس انگیز برداشت کنید.

یکی از فاکتورهای مهم خرید کود 20 20 20 قیمت این محصول می باشد. ترکیبات این کودها به صورت مستقیم بر روی قیمت این محصول تاثیرگذار است. همچنین شرکت های تولید کننده این کود پس از تولید آن ها را در بسته بندی های مختلفی قرار می دهد که میزان این بسته بندی از دیگر عوامل بر روی قیمت این محصول می باشد. شما می توانید تنها با یک تماس با شماره های درج شده در سایت، لیست قیمت انواع کود را دریافت نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

9 − 8 =