دسته‌هامقالات

کود مخصوص برنج

کود مخصوص برنج - کشاورزی ایران
برای خرید و تعمیر انواع ابزار و ادوات کشاورزی و اطلاع از قیمت‌های به روز با تماس بگیرید:

آشنایی با انواع کودهای مخصوص برنج سایت کشاورزی ایران

کود مخصوص برنج-کشاورزی ایران
انواع کود مخصوص برنج

معرفی

همان طور که می دانید برنج یکی از پرصرف ترین محصولات کشاورزی در ایران است که نه تنها در ایران مورد استفاده قرار می گیرد، بلکه بخشی از محصولات صادراتی را نیز تشکیل می دهد. برای این که برنجی باکیفیت برداشت کنیم، باید از کودهای مناسب استفاده کنیم. در این مقاله قصد داریم در مورد کود مخصوص برنج صحیت کنیم.

زمان کود دهی برنج

زمان کود دهی برنج به نوع کود آن ها بستگی دارد. ولی به طور کلی می توان گفت که بهترین زمان برای کوددهی برنج در ابتدای کشت این گیاه و یا مدتی پیش از گلدهی این گیاه است. با این وجود باید در هنگام خرید کود مخصوص برنج از فروشنده زمان مناسب برای کود دهی را در جویا شوید. جهت کسب اطلاعات کامل و جامع در خصوص کود مخصوص برنج و مناسب ترین زمان آن با شماره های موجود در سایت تماس گرفته تا کارشناسان کشاورزی ایران شما را راهنمایی کنند.

نحوه مصرف کود برنج

برنج گیاهی نیمه آبزی بوده و بهترین روش برای کود دهی این گیاه، محلول پاشی می باشد. برای محلول پاشی مقداری از کود را به آب اضافه کرده و در هنگام آبیاری از آن استفاده کنید. برای این کار شما می توانید با توجه به وسعت زمین خود و همچنین سن گیاهان مقدار کود را تعیین نمایید. برای این که کود مخصوص برنج تاثیرگذاری بهتر و بیشتری داشته باشد، باید به مقدار مناسبی به آن کود اضافه شود. کمبود کود باعث افت کیفیت برنج و افزودن بی رویه و بیش از حد کود بر روی برنج باعث از بین رفتن دانه های آن می شود.

کود سبز

کود سبز یکی از کودهای رایج و بسیار کاربردی برای گیاه برنج است که به خوبی می تواند رشد و باردهی برنج را تضمین کند. شخم زدن این نوع کود باید به صورت سطحی صورت گیرد تا تاثیر بیشتری داشته باشد. کود سبز باقیمانده گیاهان بوده و باعث افزایش بهره وری برنج خواهد شد.

بهترین کود برای خزانه برنج

برای افزایش کیفیت برنج کودهای متعددی مورد استفاده قرار می گیرد که از جمله مهم ترین آن ها به شرح زیر می باشد:

کود فسفر:

فسفر یکی از نیازهای مهم برنج به شمار می رود. استفاده از کود فسفر باعث افزایش سریع تر دانه های برنج خواهد شد. در صورت کمبود این کود در برنج علائمی همچون کاهش تعداد برگ ها، دانه ها و خوشه های برنج مشاهده می شود. همچنین عدم وجود کود فسفر در گیاه پوکی دانه های برنج را به دنبال دارد.

ازت:

ازت منبع بسیاری از مواد مورد نیاز برای برنج است که فتوسنتز موجود در این گیاه را افزایش داده و کیفیت آن را ارتقاء می دهد. در صورت کمبود ازت در برنج ساقه های مسن تر و پایین تر گیاه رو به زردی رفته و این زردی به مرور به برگ های بالایی نیز سرایت می کند.

آهن:

از دیگر نیازهای برنج، آهن است. آهن باعث رشد سریع تر و بهتر گیاهان شده و باردهی برنج را افزایش می دهد و دانه های گیاه را درشت تر و کشیده تر خواهد کرد. بنابراین برای این که سوددهی بیشتری داشته باشید، در هنگام آبیاری مقداری کود آهن را به سیستم آبیاری خود اضافه نمایید.

کود مخصوص برنج-کشاورزی ایران

پتاسیم:

پتاسیم یکی از عناصر مورد نیاز برای برنج است که به خوبی می تواند رشد و باردهی برنج را افزایش دهد. استفاده از این کود رشد برنج را افزایش داده و باعث بزرگ تر و کشیده تر شدن برنج خواهد شد. کمبود پتاسیم در برنج باعث زرد شدن برگ ها جوان تر و یا ایجاد لکه های قهوه ای بر روی برگ ها می شود.

کود مخصوص برنج-کشاورزی ایران

روی:

وجود روی در برنج باعث افزایش هورمون های رشد در گیاهان شده و افزایش قدی و در نهایت باردهی بالای آن را به دنبال خواهد داشت. کمبود روی در گیاه برنج به مرور باعث زرد شدن برگ ها شده و بر روی ظاهر این گیاه تاثیر بسیار منفی دارد.

نیتروژن:

وجود نیتروژن در این گیاه باعث پر شدن دانه های برنج شده و قد آن را کشیده تر نشان می دهد. کمبود نیتروژن در برنج باعث ضعیف شدن و توخالی شدن دانه ها شده و طعم و بوی این محصول را کاهش خواهد داد. بنابراین با افزودن مقداری نیتروژن به گیاه می توانید دانه های باکیفیت تری برداشت کنید.

فواید کود مخصوص برنج

در صورتی که کود مخصوص برنج به درستی انتخاب شود، باعث پر شدن دانه های برنج شده و کیفیت بسیار بالایی را برای آن به ارمغان بیاورد. این کودها رشد قدی برنج را افزایش داده و طعم و بوی بسیار عالی را به آن می بخشد. از دیگر فوایدی که می توان برای کود مناسب برنج شمرد، سبزی رنگ برگ این گیاه و افزایش رشد آن می باشد.

کود-کشاورزی ایران
خرید انواع کود - برای کسب اطلاعات بیشتر روی عکس کلیک کنید.

خرید کود مخصوص برنج

کودهای برنج متنوع هستند و برای خرید مناسب ترین کود باید ابتدا نشانه ها و علائم موجود بر روی گیاه را مورد بررسی قرار داده و بر اساس آن کود مخصوص را خریداری کنید. به عنوان مثال در صورتی که برنج بدست آمده پوک شود، نشان دهنده کمبود کود فسفر است. ولی به طور کلی برای این که برنجی بسیار حاصلخیز و باکیفیت داشته و سود دهی بالایی را برای خود رقم بزنید، توصیه می شود که در زمان مناسب از بهترین و باکیفیت ترین کود مخصوص برنج استفاده نمایید. جهت سفارش مناسب ترین کود برای برنج با کشاورزی ایران تماس گرفته و تا شما را در خرید بهترین کود مناسب برنج راهنمایی کنند.

قیمت کود مخصوص برنج

قیمت شنکش-کشاورزی ایران

کود مخصوص برنج انواع مختلفی دارد که در بالا به برخی از آن ها اشاره کردیم. ساختار و کیفیت کودها به گونه ای است که هر کدام از متریال های مختلفی تشکیل شده و کیفیت متفاوتی دارد. با توجه به تاثیر بسیار کودها بر روی برنج، توصیه می شود کمی هزینه بیشتری کرده و بهترین و باکیفیت ترین کود را خریداری کنید. همچنین کشاورزانی که زمین زراعی وسیعی دارند با خرید عمده کود مناسب برنج می توانند هزینه های خرید خود را به صورت چشمگیری کاهش دهند. جهت اطلاع از قیمت کود برنج با کارشناسان فروش کشاورزی ایران تماس گرفته تا لیست خرید برای شما ارسال شود.

سوالات متداول کود مخصوص برنج

با توجه به تاثیر بسیار کودها بر روی برنج، توصیه می شود کمی هزینه بیشتری کرده و بهترین و باکیفیت ترین کود را خریداری کنید. همچنین کشاورزانی که زمین زراعی وسیعی دارند با خرید عمده کود مناسب برنج می توانند هزینه های خرید خود را به صورت چشمگیری کاهش دهند.

زمان کود دهی برنج به نوع کود آن ها بستگی دارد. ولی به طور کلی می توان گفت که بهترین زمان برای کوددهی برنج در ابتدای کشت این گیاه و یا مدتی پیش از گلدهی این گیاه است.

کود سبز یکی از کودهای رایج و بسیار کاربردی برای گیاه برنج است که به خوبی می تواند رشد و باردهی برنج را تضمین کند. شخم زدن این نوع کود باید به صورت سطحی صورت گیرد تا تاثیر بیشتری داشته باشد. کود سبز باقیمانده گیاهان بوده و باعث افزایش بهره وری برنج خواهد شد.

برای محلول پاشی مقداری از کود را به آب اضافه کرده و در هنگام آبیاری از آن استفاده کنید. برای این کار شما می توانید با توجه به وسعت زمین خود و همچنین سن گیاهان مقدار کود را تعیین نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

5 × یک =