دسته‌هامقالات

کود کشاورزی

کود کشاورزی - کشاورزی ایران
قیچی هرس - کشاورزی ایران

کود کشاورزی چیست

معرفی
به طور کلی به هر چیزی که باعث تقویت گیاهان شود، کود می گویند. کود کشاورزی یکی از محصولات بسیار پرمصرف جهت تغذیه گیاهان است که می تواند باعث رشد و سرسبزی آن ها شود. برخی از این کودها دارای عناصر بسیار پرمصرف شامل ازت، فسفر، پتاسیم، منیزیم و کلسیم هستند و می توانند به خوبی گیاه را تغذیه کنند. به کودهایی که تمامی این عناصر پرمصرف را به صورت کامل در خود داشته باشند، کود کامل گفته می شود.

کود ترکیبی از مواد مغذی مورد نیاز برای گیاهان است که برای افزایش کیفیت گیاه و رشد بهتر مورد استفاده قرار می گیرد. کودها از مواد مختلفی تشکیل شده اند که هر کدام برای گونه خاصی از گیاهان به کار برده می شود.

کود کشاورزی-کشاورزی ایران

انواع کود کشاورزی

کودهای کشاورزی به سه دستی کلی کودهای آلی، کودهای شیمیایی و کودهای زیستی تقسیم بندی می شود که به شرح ذیل می باشد:

کود آلی:

کود آلی ناشی از تجزیه بقایای گیاهان است. از ویژگی های مهم و بارز این کودها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

مواد مغذی و معدنی در کودهای آلی به مرور آزاد می شود.

در صورت استفاده زیاد از این کودها، کمترین آسیب به گیاهان وارد خواهد شد.

امکان آلودگی این کود به انواع بیماری ها وجود دارد.

کود آلی در سه دسته کود حیوانی، کمپوست و کود سبز قرار می گیرد. مصرف کودهای آلی برای گیاهان الزامی است و در صورت عدم وجود این کودها گیاه تغذیه مناسبی نداشته و ممکن است باعث آسیب رسیدن به گیاه شود.

کود شیمیایی:

گیاهان برای رشد و تکثیر به مواد تغذیه متعددی همچون ازت، کلسیم، منیزیم، روی، آهن، فسفر و … نیاز دارند. این کودها در صنایع مختلف و با استفاده از متریال های گوناگون تهیه و تولید شده  در بسته بندی های مختلفی قرار می گیرد. با ترکیب کردن کودهای شیمیایی با خاک می توانید رشد گیاهان را افزایش دهید. از جمله عناصر پر مصرف کودهای شیمیایی می توان به فسفر، ارت، پتاس، کلسیم، منیزیم، آهن، منگزنز، روی و مس اشاره کرد. این کودها در دسته های مختلفی همچون کودهای پتاس، ازته، فسفری و … قرار می گیرند. در صورتی که کودها تمامی این عناصر را به صورت یکجا و متناسب با یکدیگر دارند به آن کود کامل می گویند. 

کود زیستی:

از دیگر کودهای کشاورزی می توان به کود زیستی اشاره کرد. این کودها حاوی باکتری های مفید بوده و با تکثیر و فعالیت آن ها مواد معدنی خاک افزایش یافته و در نتیجه محصولی بسیار مفید و کاربردی بدست می آید. همچنین وجود کود زیستی در خاک رشد و تکثیر گیاهان را افزایش داده و کیفیت را برای مزارع شما رقم خواهد زد.

کود حیوانی

 کودهای حیوانی از فضولات حیواناتی همچون گاو و گوسفند بدست می آید. این کودها در دسته کودهای آلی قرار دارند و برای غنی سازی خاک بهترین گزینه به شمار می رود. کودهای گاوی یکی از رایج ترین کودهای حیوانی محسوب می شود.

کامل ترین کود کشاورزی

کامل ترین کود کشاورزی شامل سه عنصر فسفر، ازت و پتاسیم است. این کودهایی که این سه عنصر را به صورت یکجا داشته باشد با نام کود کامل شناخته می شود. تمامی سمت های گیاه همچون ساقه، ریشه، برگ، گل و میوه برای رشد و شکوفایی به کود کامل نیاز دارند. بنابراین با خرید و استفاده از کود کشاورزی کامل می توانید محصولاتی بسیار پربار و سرسبز داشته باشید.

نحوه مصرف کود کشاورزی

کودهای کشاورزی در دو نوع خشک و مایع قابل استفاده هستند که نوع خشک آن پرطرفدارتر است. مصرف کود کشاورزی به صورتت خشک بدین صورت است که مقدار مشخصی از این کودها را بر روی خاک پاشیده و با استفاده از روش های سنتی و یا دستگاه های مخصوص، خاک را زیر و رو می کنند. همچنین برخی از کشاورزان کودهای قابل حل در آب را به سیستم آبیاری افزوده و بدین طریق درختان را تقویت می نمایند.

زمان مصرف کود کشاورزی

از دیگر نکاتی که باعث تاثیر گذاری بیشتر و بهتر کود کشاورزی می شوند، زمان مناسب استفاده از این کودها می باشد. هر کدام از کودهای کشاورزی دارای زمان خاصی برای مصرف هستند. استفاده به موقع از کودهای کشاورزی به خوبی کیفیت را برای کشاورزان به ارمغان بیاورد.

شیوه تولید کود چیست؟

تولید کود معمولا به روش های مختلف و با بهره گیری از دستگاه های مدرن و پیشرفته معدنی صورت می گیرد. ولی به طور کلی برای تولید انواع کود تمامی مواد و متریال را با یکدیگر ترکیب کرده و در دستگاه های صنعتی فشرده سازی شده و پس از انجام مراحل متعدد کود حاصل شده و در بسته بندی مختلف قرار می گیرد.

کود کشاورزی-کشاورزی ایران

مزایای استفاده از کود

 • کودها رشد گیاه را افزایش می دهند.
 • سرسبزی را برای آن ها به ارمغان می آورند.
 • باروری و گلدهی را رونق می بخشند.
 • باعث ذخیره سازی آب در خاک می شوند.
 • کیفیت گیاه را افزایش می دهد.
 • از فرسودگی گیاه جلوگیری می کند.
 • فتوسنتز را در گیاه افزایش می دهد.
 • مواد مغذی مورد نیاز برای گیاهان را تامین می کند.
 • کود کشاورزی فقر خاک را جبران کرده و برای مناطق خشک بسیار کاربردی است.

معایب استفاده از کود

کودها گران هستند و برای خرید آن ها باید مبالغ بالایی پرداخت شود. البته این مبلغ در زمان برداشت چندین برابر جبران خواهد شد. در صورتی که کودها به صورت نامناسب و بیش از نیاز گیاهان استفاده شود، حاصلخیزی خاک را کاهش داده و باعث آسیب رساندن به گیاه می گردد. همچنین این کود اضافی از طریق جریانات آب وارد رودخانه ها شده و موجب آلودگی آب می شود. ولی به طور کلی در صورتی که به شکل اصولی و به اندازه کود مورد استفاده قرار گیرد، هیچ معایبی را به دنبال نخواهد داشت.

طریقه استفاده انواع کود

هر یک از کودها در دسته های مختلفی قرار می گیرند و طریقه مصرف متفاوتی دارند. طریقه استفاده انواع کودها به سه صورت مایع، پودری و چالکود انجام می شود.

روش مایع:

در این روش ابتدا کود در داخل آب ترکیب شده و با استفاده از دستگاه های سمپاش و به روش اصولی بر روی خاک اسپری می گردد. در روش مایع کودها به خوبی و به سرعت جذب خاک شده و اثرگذاری بالاتری دارد.

روش پودری:

روش پودری یا خشک از روش های قدیمی استفاده از انواع کودها می باشد. در این روش میزان مشخصی از کود مورد نظر را بر روی خاک ریخته و با بهره گیری از دستگاه های شخم زنی پیشرفته خاک را زیر و رو می کنند. پس از اولین آبیاری این کودها به سمت ریشه گیاه حرکت کرده و جذب گیاه می شوند.

روش چالکود:

چالکود یکی از روش های بسیار کاربردی برای استفاده از انواع کودها می باشد. در این روش در اطراف ریشه درختان چاله ای عمیق حفر کرده و کود را در اعماق می ریزند. با توجه به عمق قرارگیری کودها به صورت مستقیم در بخش اصلی ریشه، سریع تر و راحت تر جذب شده و تاثیرگذاری بالاتری دارد.

 

گیاهان برای رشد نیاز به مواد مغذی، نور و رطوبت دارند. در صورتی که گیاه شما رشد مطلوبی نداشته و یا سرسبزی و شادابی مورد نیاز را ندارد، با افزودن مقداری کود شیمیایی به خاک می توانید این مشکل را برطرف کنید. کودهای کشاورزی انواع مختلفی دارند که کودهای کامل کشاورزی یکی از بهترین نمونه ها می باشد.

کود 12 12 36-کشاورزی ایران
کود کشاورزی - برای کسب اطلاعات بیشتر روی عکس کلیک کنید.

خرید کود کشاورزی

برای خرید انواع کود کشاورزی به صورت کلی دو راه وجود دارد:

 • مراجعه حضوری به شرکت‌ کشاورزی ایران ارائه کننده این محصول و بازدید و دریافت مشاوره
 • خرید از فروشگاه اینترنتی کشاورزی ایران و مقایسه راحت تر انواع محصولات و خواندن نظرت مصرف کنندگان

کودهای کشاورزی یکی از نیازهای اصلی برای رشد و تکثیر گیاهان هستند. این کودها هر کدام کیفیت های مختلفی دارند به همین دلیل در هنگام خرید باید به متریال و مواد اولیه به کار رفته در آن توجه ویژه ای نمایید. برای این که کود کشاورزی اعتبار بسیاری داشته باشد و بتواند به خوبی تغذیه مورد نیاز برای خاک را تامین کند. جهت سفارش باکیفیت ترین کود کشاورزی با شماره های درج شده در سایت تماس بگیرید.

مقایسه قیمت کود کامل و شیمیایی

کودهای کشاورزی در بازار ایران جایگاه ویژه ای دارد. این کودها تنوع بسیاری داشته و به همین جهت به هر نوعی بر روی حاصلخیزی و احیاء خاک می گذارد. در نتیجه شرکت های مختلفی در زمینه تولید انواع کود در حال فعالیت هستند و هر کدام دارای ساختار ویژه ای می باشند. به همین دلیل نمی توان قیمت ثابتی را برای این محصولات تعیین کرد. کشاورزی ایران یکی از معتبرترین مراکز فروش انواع کود کشاورزی در ایران است و با ارائه ارزان ترین کودها توانسته رضایت مشتریان را به خود جلب کند. در نتیجه جهت اطلاع از قیمت کودهای این سایت و سفارش تنها کافیست با شماره های موجود در سایت تماس حاصل نمایید.

قیمت کود کشاورزی

قیمت شنکش-کشاورزی ایران

کودهای کشاورزی دارای انواع و مواد مختلفی هستند. کیفیت و ساختار این کودها بر روی قیمت آن ها تاثیر مستقیمی دارند. قیمت کود کشاورزی ثابت نیست و در طول زمان قیمت آن ها در حال تغییر است. بنابراین قیمت این کودها را باید در زمان خرید استعلام کنید. جهت اطلاع از قیمت بروز انواع کودهای شیمیایی با شماره های درج شده در سایت تماس حاصل نمایید تا لیست قیمت برای شما ارسال شود.

سوالات متداول

به طور کلی به هر چیزی که باعث تقویت گیاهان شود، کود می گویند. کود کشاورزی یکی از محصولات بسیار پرمصرف جهت تغذیه گیاهان است که می تواند باعث رشد و سرسبزی آن ها شود. برخی از این کودها دارای عناصر بسیار پرمصرف شامل ازت، فسفر، پتاسیم، منیزیم و کلسیم هستند و می توانند به خوبی گیاه را تغذیه کنند.

کودهای کشاورزی دارای انواع و مواد مختلفی هستند. کیفیت و ساختار این کودها بر روی قیمت آن ها تاثیر مستقیمی دارند. قیمت کودهای کشاورزی ثابت نیستند و در طول زمان قیمت آن ها در حال تغییر است. بنابراین قیمت این کودها را باید در زمان خرید استعلام کنید.

کود کشاورزی شامل سه عنصر فسفر، ازت و پتاسیم است. این کودهایی که این سه عنصر را به صورت یکجا داشته باشد با نام کود کامل شناخته می شود. تمامی سمت های گیاه همچون ساقه، ریشه، برگ، گل و میوه برای رشد و شکوفایی به کود کامل نیاز دارند. بنابراین با خرید و استفاده از کود کشاورزی کامل می توانید محصولاتی بسیار پربار و سرسبز داشته باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *