دسته‌هامقالات

کود کلسیم

کود کلسیم - کشاورزی ایران
برای خرید و تعمیر انواع ابزار و ادوات کشاورزی و اطلاع از قیمت‌های به روز با تماس بگیرید:

آشنایی با انواع کودهای کلسیم سایت کشاورزی ایران

کود کلسیم - کشاورزی ایران
بهترین کود کلسیم

معرفی

کود کلسیم در دسته کودهای شیمیایی قرار دارد. این کود جهت تامین کلسیم مورد نیاز برای رشد گیاهان مورد استفاده قرار می گیرد. کلسیم در کنار گوگرد و منیزیم یکی از اصلی ترین منابع رشد و تغذیه گیاهان می باشد. لازم به ذکر است که کود کلسیم انواع مختلفی دارد که هر کدام تاثیرات متفاوتی بر روی گیاهان می گذارند. در این مقاله قصد دارید با توجه به نوع گیاه و سایر ویژگی های آن، بهترین کود کلسیم را به شما پیشنهاد دهیم.

مزایای استفاده از کود کلسیم

کلسیم وظیفه دارد تا از دیواره های سلولی گیاهان محافظت کند. هنگامی که کمبود کلسیم در گیاه ایجاد می شود، بافت های جدید همچون برگ های جوان، نوک ریشه، شاخه های جدید معمولا تحریف شده بوده و سبب به وجود آمدن نامناسب دیواره های سلولی می گردد. همچنین این عنصر در فعال سازی آنزیم های خاص و با هدف فعالیت های سلولی مورد استفاده قرار می گیرد.

به طور کلی می توان گفت، استفاده از کود کلسیم برای گیاهان می تواند باعث رشد و تکثیر گیاهان شود. شما با افزودن این کود به گیاه شاهد، جوانه هایی در گیاه خواهید شد که کیفیت و زیبایی گل را افزایش خواهد داد.

نشانه های کمبود کود کلسیم در گیاهان

در برخی موارد در صورتی که کود کلسیم به میزان کافی به گیاه نرسد، شما با علائم زیر مواجه خواهید شد:

ایجاد لکه و له شدگی در درختان سیب

لکه پوست استخوانی و یا ریزش خوشه در درختان پسته

پوسیده شده در گوجه و هندوانه

قهوه ای شدن داخلی در سیب زمینی

کود کلسیم برای چه گیاهانی مناسب است؟

به طور کلی می توان گفت کلسیم یکی از نیازهای بسیار مهم برای گیاهان است و وجود آن برای رشد و تکثیر گیاهان الزامی می باشد. با این وجود این کود برای گیاهانی همچون گوجه فرنگی، سیب زمینی، تنباکو، فلفل، گلابی، بادام زمینی، گیلاس، خربزه، پنبه، کلم، سیب، هویچ، کرفس، گل کلم، هلو، کاهو و حبوبات بسیار مناسب می باشد.

بهترین زمان مصرف کود کلسیم

زمان مصرف کودهای کلسیم برای هر گیاه با توجه به سن و نوع گیاه تعیین می شود. ولی به صورت کلی فصل جوانه زنی و میوه دهی یکی از بهترین زمان برای مصرف این کود به شمار می رود. با این وجود مصرف صحیح و اصولی کلسیم باعث افزایش میوه دهی و رشد بهتر گیاهان خواهد شد.

انواع کود کلسیم

در حال حاضر کودهای کلسیم به اشکال مختلفی تولید و به بازار عرضه می شود. از جمله بهترین کودها به شرح ذیل می باشد:

اسپری شاخ و برگ کلسیم: گیاهان مواد مغذی را از طریق برگ ها سریع تر از ریشه جذب می کند. به همین دلیل کود اسپری شاخ و برگ کلسیم بهترین گزینه برای پیوندها و جوانه ها به شمار می رود. کودهایی همچون استات کلسیم، کلرید کلسیم و نیترات کلسیم گزینه های مناسبی برای اسپری کردن می باشند.

کربنات کلسیم: آهک دولومیت یکی از منبع مغذی برای کلسیم است و علاوه بر افزودن این مواد مغذی، مقداری منیزیم نیز به خاک شما اضافه می کند. پس از افزودن مقداری از این کود باید خاک را مورد بررسی قرار دهید و در صورتی که ثابت شود که سطح منیزیم خاک افزایش یافته، می بایست مقداری کلسیم به صورت جداگانه به آن تزریق کنید.

کلسیم سولفات: گچ یکی از عالی ترین منایع کلسیم هستند. این کود هیچ تغییری در میزان PH خاک وارد نخواهد کرد ولی برای رشد گیاه بسیار مناسب است.

کربنات کلسیم: پودر صدف سرشار از کربنات کلسیم است. این پودر برای تبدیل شدن به کود مدت زمان زیادی نیاز دارند و برای بالا بردن میزان PH خاک مدت زمانی طولانی را نیاز خواهند داشت.

اکسید کلسیم: اکسید کلسیم که با نام سنگ فسفات شهرت دارد، کندتر از آهگ کلسیم را آزاد کرده و دارای محلولیت کمتری می باشد.

پودر استخوان: پودر استخوان یکی از کودهای فسفات بالا است که دارای مقادیر بالایی کلسیم می باشد. این کود محلولیت کمتری داشته و نسبت به آهک کندتر عمل می نماید. پودر استخوان برای بر روی محصولات ریشه دار خصوصا پیازها تاثیر بسیاری دارد.

پوسته تخم مرغ: پودر تخم مرغ روند تجزیه بسیار پایینی دارد به همین دلیل نمی تواند به سرعت کلسیم مورد نیاز برای گیاهان را تامین کند. ولی این کود می تواند به عنوان مواد آلی برای خاک مورد استفاده قرار گیرد.

کود کلسیم - کشاورزی ایران

فواید کود کلسیم برای گوجه فرنگی

کلسیم یکی از اصلی ترین اجزای سلول هایی است که باعث حفظ ساختار دیواره های سلولی می شود. همچنین این عنصر با متعادل سازی نمک در سلول های گیاهی برای رشد بهتر گیاهان می گردد. کودهای کلسیم عاملی بر رشد و سلامت بافت ها و سلول های گیاهی می باشد. تمامی این عوامل با هماهنگی یکدیگر باعث افزایش کیفیت گوجه فرنگی و قرمزتر شدن رنگ آن می شود.

کمبود کلسیم در ساختار گوجه فرنگی، این گیاه را رنگ پریده جلوه داده و باعث می شود محصول بدست آمده نارنجی رنگ شود. بنابراین با افزودن مقداری از این کود به گیاه گوجه فرنگی در زمان گلدهی، می توانید به افزایش کیفیت و جذابیت این میوه کمک بسیاری کنید.

بهترین زمان مصرف کود کلسیم

زمان مصرف کود کلسیم برای هر گیاه با توجه به سن و نوع گیاه تعیین می شود. ولی به صورت کلی فصل جوانه زنی و میوه دهی یکی از بهترین زمان برای مصرف این کود به شمار می رود. با این وجود مصرف صحیح و اصولی کلسیم باعث افزایش میوه دهی و رشد بهتر گیاهان خواهد شد.

کود 12 12 36-کشاورزی ایران
خرید کود 12-12-36-برای اطلاعات بیشتر روی عکس کلیک کنید.

خرید کود کلسیم

برای خرید این محصول به صورت کلی دو راه وجود دارد:

  • مراجعه حضوری به شرکت‌های ارائه کننده این محصول و بازدید و دریافت مشاوره
  • خرید از فروشگاه‌های اینترنتی و مقایسه راحت تر انواع محصولات و خواندن نظرت مصرف کنندگان

با توجه به این که این کود انواع مختلفی دارد، یکی از مواردی که در هنگام خرید باید به آن توجه کنید، نوع گیاهتان می باشد. بنابراین پیش از خرید این کود ابتدا نیاز گیاه خود را مورد بررسی قرار دهید. کیفیت نیز از دیگر فاکتوری است که در هنگام خرید حتما باید مورد توجه قرار گیرد تا بتواند به خوبی بر روی گیاهان شما تاثیرگذار باشد. جهت راهنمایی برای خرید کود کلسیم و کسب اطلاعات بیشتر تنها کافیست از طریق شماره های درج شده در سایت، با کارشناسان کشاورزی ایران تماس حاصل نمایید.

قیمت کود کلسیم

قیمت شنکش-کشاورزی ایران

کلسیم یکی از کودهای بسیار غنی و باارزش است به همین دلیل قیمت آن با توجه به تاثیر بسیار چشمگیری که بر روی گیاهان دارد، مقرون به صرفه می باشد. عوامل مختلفی همچون کیفیت کود، مواد اولیه، ترکیبات، نوع کود و ... بر روی قیمت کود کلسیم تاثیرگذار است. جهت اطلاع از قیمت بروز کودهای کلسیم با شماره های درج شده در سایت تماس حاصل نمایید.

کلسیم یکی از کودهای بسیار غنی و باارزش است به همین دلیل قیمت آن با توجه به تاثیر بسیار چشمگیری که بر روی گیاهان دارد، مقرون به صرفه می باشد. عوامل مختلفی همچون کیفیت کود، مواد اولیه، ترکیبات، نوع کود و … بر روی قیمت کود کلسیم تاثیرگذار است.

زمان مصرف کود کلسیم برای هر گیاه با توجه به سن و نوع گیاه تعیین می شود. ولی به صورت کلی فصل جوانه زنی و میوه دهی یکی از بهترین زمان برای مصرف آن به شمار می رود. با این وجود مصرف صحیح و اصولی کلسیم باعث افزایش میوه دهی و رشد بهتر گیاهان خواهد شد.

به طور کلی می توان گفت کلسیم یکی از نیازهای بسیار مهم برای گیاهان است و وجود آن برای رشد و تکثیر گیاهان الزامی می باشد. با این وجود کود کلسیم برای گیاهانی همچون گوجه فرنگی، سیب زمینی، تنباکو، فلفل، گلابی، بادام زمینی، گیلاس، خربزه، پنبه، کلم، سیب، هویچ، کرفس، گل کلم، هلو، کاهو و حبوبات بسیار مناسب می باشد.

کلسیم وظیفه دارد تا از دیواره های سلولی گیاهان محافظت کند. هنگامی که کمبود کلسیم در گیاه ایجاد می شود، بافت های جدید همچون برگ های جوان، نوک ریشه، شاخه های جدید معمولا تحریف شده بوده و سبب به وجود آمدن نامناسب دیواره های سلولی می گردد. همچنین این عنصر در فعال سازی آنزیم های خاص و با هدف فعالیت های سلولی مورد استفاده قرار می گیرد. به طور کلی می توان گفت، استفاده از کود کلسیم برای گیاهان می تواند باعث رشد و تکثیر گیاهان شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

16 + 14 =