دسته‌هامقالات

کود NPK

کود npk - کشاورزی ایران
برای خرید و تعمیر انواع ابزار و ادوات کشاورزی و اطلاع از قیمت‌های به روز با تماس بگیرید:
کود NPK

معرفی

کود کامل و یا همان NPK محصولی ترکیبی از موادی است که گیاهان برای رشد نیاز دارند. در صنعت کشاورزی بر روی مصرف این کود برای تغذیه کامل گیاهان تاکید شده است. این کودها سه عنصر اصلی نیتروژن (N)، فسفر (P) و پتاسیم (P) را در خود جای داده تا بتواند تمامی عناصر و مواد معدنی مورد نیاز برای رشد و زندگی گیاه را فراهم نماید. در ادامه قصد داریم توضیح جامع و کاملی را در خصوص کود NPK به شما ارائه کنیم تا به خوبی با این محصول آشنا شوید.

طریقه مصرف کود NPK

نحوه مصرف NPK بر روی بسته بندی آن به صورت کامل عنوان شده است. مصرف بی رویه این کود نه تنها برای گیاهان مفید نیست، بلکه در برخی موارد می تواند به گیاهان نیز آسیب برساند. بسته بندی این کود بین 1 تا 10 کیلو است و برای مصرف NPK می توانید آن را در مقداری آب حل کرده و بر روی ریشه گیاهان بریزید. به عنوان مثال برای ترکیب این کودها می بایست 2 گرم از آن را در یک لیتر آب حل کنید. همچنین می توانید مقدار مشخصی از این کود را بر روی خاک بپاشید تا هنگام آبیاری جذب خاک شده و در گیاه نفوذ کند.

لوگو - کشاورزی ایران

تولید کود NPK

کود کامل به سه صورت گرانول، گاز و مایع موجود است که گرانول و یا همان پودری از رایج ترین آن ها می باشد. برای تولید کودهای گرانولی NPK روش های مختلفی وجود دارد و می توان آن را با فرمولاسیون های خاص و به صورت جداگانه تولید نمود. میزان ترکیبات سه عنصر نیتروژن، فسفر و پتاسیم در این کودها اهمیت بسیاری دارد به همین دلیل توصیه می شود که NPK ها را از مراکز معتبر خریداری کنید. کشاورزی ایران یکی از معبرترین سایت های فروش مرغوب ترین کودهای کشاورزی در ایران است که برای ساخت این کود کامل از مهندسین بسیار حرفه ای کمک گرفته است.
کود NPK-کشاورزی ایران

چگونگی کارکرد کود NPK

هنگامی که کشاورز در زمان مناسب کود NPK را به صورت پودری و یا حلال در آب در زیر گیاهان می پاشد، این کود در ریشه گیاهان نفوذ کرده و باعث تغذیه آن ها می شود. در واقع نیتروژن، فسفر و پتاسیم مورد نیاز برای رشد و گلدهی گیاهان از طریق این کوددهی تامین می شود.

انواع کود NPK

کودهای ان پ کا به سه صورت گاز، گرانول و مایع تولید می شوند که استفاده از کودهای پودری رواج بیشتری دارد. در ادامه شما را با دو نوع NPK کاربردی آشنا خواهیم کرد: 1.کود ان پ کا پتاس بالا کود NPK پتاس بالا همان طور که از نامش مشخص است دارای درصد بالایی پتاسیم می باشد. پتاسیم در مرحله میوه دهی و بارور شدن تاثیر بسیاری بر روی گیاه می گذارند. کود کامل پتاس بالا یکی از کودهای پرکاربرد در پرورش پسته و زعفران به شمار می رود و می تواند رشد این گیاهان را به صورت گسترده افزایش دهد. 2.کود ان پ کا مرکبات در هنگام کوددهی مرکبات باید به دو نکته توجه داشته باشید. یکی مواد از دست رفته مرکبات در زمان برداشت باید توسط کودها تامین شود. دیگری این که کودها می بایست مواد مورد نیاز برای گلدهی، جوانه زدن و نشان دن میوه را جبران کنند. در هنگام کوددهی این درختان دو عنصر پتاسیم و نیتروژن بیشتر از فسفر مورد نیاز است. به همین دلیل درصد فسفر این کودها پایین تر از سایر عناصر می باشد.
کود NPK - کشاورزی ایران
کود NPK - کشاورزی ایران
کود NPK - کشاورزی ایران

ترکیبات کود NPK

گیاهان نیز مانند هر موجود زنده دیگری برای زنده ماندن و رشد نیاز به تغذیه سالم و کامل دارند. بدون وجود مواد مغذی گیاهان پس از مدتی بیمار شده و کیفیت خود را از دست می دهند. گیاهان بدون وجود سه عنصر نیتروژن، فسفر و پتاسیم قادر به زندگی نیستند. در ادامه به صورت کامل در مورد این سه عنصر صحبت خواهیم کرد.

نیتروژن اولین و مهم ترین عنصر برای رشد و نمو گیاهان محسوب می شود. این عنصر برای کلروفیل که باعث ایجاد قابلیت فتوسنتز می شود، الزامی است. همچنین از تیروژن برای عمل ذخیره سازی انرژی نیز استفاده خواهد شد. تحقیقات ثابت کرده که درصد برداشت مواد غذایی بدون وجود نیتروژن به شدت کاهی می یابد.

منابع غیر ارگانیک موجود در نیتروژن NPK

اوره

آمونیاک بدون آب

آمونیوم نیترات اوره

منابع ارگانیک موجود در نیتروژن NPK

کامپوست

کود طبیعی

فسفر در استحکام گیاه، تولید دانه، رشد و سلامت گیاه و … نقش مهمی را ایفا می کند. وجود این عنصر در گیاهان باعث افزایش شکوفه زایی و رشد گیاهان می شود. همچنین فسفر انرژی های خورشید را تبدیل به انرژی های مفید خواهد کرد.

منابع غیرارگانیک موجود در فسفر

سنگ فسفات اصلی ترین منبع غیرارگانیک فسفر است. امکان استفاده مستقیم از این سنگ در خاک وجود دارد. با این وجود در صورت خرد شدن این سنگ گیاهان می تواند بیشتر از آن بهره ببرند.

منابع ارگانیک موجود در فسفر

بیوسالیدها

کامپوست

کود طبیعی

وجود پتاسیم برای رشد و افزایش گستردگی آن بسیار مفید است. پتاسیم اغلب به عنوان عنصر کیفیت نیز مورد استفاده قرار می گیرد زیرا تاثیر بسیاری بر روی کیفیت گیاه همچون شکل، اندازه، رنگ و حتی طعم آن دارد. کمبود پتاسیم رشد و شادابی گیاه را با مشکل مواجه می کند.

منابع غیرارگانیک موجود در پتاسیم

پتاس اصلی ترین منبع غیرارگانیک موجود در پتاسیم محسوب می شود. این محصول به صورت طبیعی در زمین موجود بوده و آن را استخراج می کنند.

منابع ارگانیک موجود در پتاسیم

خاکستر چوب

کامپوست

کود طبیعی

npk202020-keshavarziiran
PLANTFEED 20-20-20- برای اطلاعات بیشتر کلیک کنید.

بهترین زمان مصرف کود NPK

بهترین زمان استفاده از کود NPK شروع فصل بهار می باشد. زیرا در این فصل زمان رشد و گل دهی گیاه بوده و شما با تامین نیرو و تغذیه مورد نیاز می توانید این گیاه را سرحال تر نمایید. زمان بندی نادرست مصرف کود کامل می تواند رشد گیاهان را مختل کند. بنابراین شما پس از کاهش سرمای زمستان و ورود به فصل بهار می توانید گل و گیاهان خود را با استفاده از این نوع کود تقویت نمایید.

قیمت کود NPK

قیمت شنکش-کشاورزی ایران

همان طور که در بالا اشاره کردیم، کود ان پ کا از ترکیبات مختلفی تشکیل شده است که کیفیت و نحوه ساخت این محصول تاثیر مستقیمی بر روی قیمت آن دارد. این کودها در بسته بندی های 1 تا 10 کیلوگرمی به بازار عرضه شده است که هر فرد با توجه به میزان مصرف خود می تواند یکی از این بسته بندی ها را خریداری نماید. کشاورزی ایران ارائه کننده باکیفیت ترین کود NPK در ایران است و شما می توانید این کودها را با مناسب ترین قیمت از این سایت تهیه نمایید. جهت استعلام قیمت کود NPK تنها کافیست از طریق شماره های درج شده در سایت با فروشندگان ما تماس حاصل نمایید.

کود کامل و یا همان NPK محصولی ترکیبی از موادی است که گیاهان برای رشد نیاز دارند. در صنعت کشاورزی بر روی مصرف این کود برای تغذیه کامل گیاهان تاکید شده است. این کودها سه عنصر اصلی نیتروژن (N)، فسفر (P) و پتاسیم (P) را در خود جای داده تا بتواند تمامی عناصر و مواد معدنی مورد نیاز برای رشد و زندگی گیاه را فراهم نماید.

هنگامی که کشاورز در زمان مناسب کود NPK را به صورت پودری و یا حلال در آب در زیر گیاهان می پاشد، این کود در ریشه گیاهان نفوذ کرده و باعث تغذیه آن ها می شود. در واقع نیتروژن، فسفر و پتاسیم مورد نیاز برای رشد و گلدهی گیاهان از طریق این کوددهی تامین می شود.

کود کامل به سه صورت گرانول، گاز و مایع موجود است که گرانول و یا همان پودری از رایج ترین آن ها می باشد. برای تولید کودهای گرانولی NPK روش های مختلفی وجود دارد و می توان آن را با فرمولاسیون های خاص و به صورت جداگانه تولید نمود.

 کود ان پ کا از ترکیبات مختلفی تشکیل شده است که کیفیت و نحوه ساخت این محصول تاثیر مستقیمی بر روی قیمت آن دارد. این کودها در بسته بندی های 1 تا 10 کیلوگرمی به بازار عرضه شده است که هر فرد با توجه به میزان مصرف خود می تواند یکی از این بسته بندی ها را خریداری نماید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوزده + هفده =