دسته‌هامقالات

موتور سمپاش

موتور سمپاش - کشاورزی ایران
موتور سمپاش

معرفی

سمپاشی تاثیر بسیار زیادی در صیانت از درختان و گیاهان در برابر آفات و جانوران موذی دارد. به همین دلیل همواره کشاورزان سعی می‌کنند با تهیه سموم مختلف به پخش هرچه بهتر سم در زمین زراعی خود پرداخته و از محصول خود در برابر آفات تهدید کننده، محافظت نمایند. در این میان استفاده از وسیله‌ای که بتواند فرایند سمپاشی را تسریع ببخشد نیز همواره مدنظر کشاورزان بوده است. یکی از بهترین ابزارهای موجود برای این‎کار موتور سمپاش است و با توجه به تنوع بالای این وسیله، خریداران باید از نحوه کارکرد و عیب یابی و نگهداری آن، آگاه باشند تا بتوانند انتخاب خوبی را داشته باشند. آنچه در این مقاله میخوانیم.شیمی درمانی یکی دیگر از روش های درمان سرطان زنان که از دیرباز مورد استفاده قرار می گرفته است، شیمی درمانی می باشد. در این روش درمان از دو یا چند ماده شیمیایی به منظور توقف و یا از بین بردن سلول های سرطانی استفاده می شود. دارو های شیمی درمانی وارد رگ های خونی بیمار می شود و از این طریق به تومور می رسد. این درمان معمولا پس از انجام عمل جراحی و به منظور کاهش احتمال عود بیماری مورد استفاده قرار می گیرد.

نحوه کار موتور سمپاش

با توجه به اینکه موتورهای سمپاش ، از قدرت بالایی برخوردار هستند و از آنجایی که کاربران این محصول درهردفعه معمولا به طور مداوم تا چند ساعت با این دستگاه کار می‌کنند، نیاز است که مراحل راه اندازی این وسیله صنعتی به صورت گام به گام تشریح شود. مراحل راه‌اندازی موتور سمپاش عبارتند از:

 

گام اول – انتخاب محل مناسب برای موتور سمپاش

از آنجابی که موتورسمپاش از یک چارچوب فلزی فاقد چرخ برخوردار است، پیشنهاد می‌شود که این دستگاه را در مرکز زمین یا باغی که قرار است عملیات سمپاشی را در آنجا انجام دهید، قرار دهید و سپس با استفاده شیلنگ ۴۰ تا ۵۰ متری اقدام به سمپاشی کنید. بنابراین حتما یک سطح کاملا صاف و خشک را انتخاب کنید و به منظور اطمینان بیشتر می‌توانید یک تخته چوب یا تعدادی آجر و یا حتی لاستیک ماشین را زیر آن قرار دهید.

 

گام دوم – بستن لانس و شیلنگ موتور سمپاش

پپیش از نصب شیلنگ‌ها، واشرهای آن را داخل مهره هرزگرد قراردهید تا کاملا آب بندی شود و بعد با استفاده از آچار فرانسه، مهره را کاملا به لانس محکم کنید و سپس سرآزاد شیلنگ را به قسمت روزه‌ای لانس متصل کنید. در نهایت شیلنگ را به قسمت‌های ورودی و خروجی متصل کنید.

 

گام سوم – روشن کردن موتور سمپاش

در این مرحله ابتدا کلید پاور را روی حالت روشن قراردهید و دریچه گاز را تا میانه جلو ببرید و بعد ساسات را کشیده و درنهایت هندل را کشیده تا موتور روشن شود. در آخرین مرحله ساسات را پس از ۱۰ ثانیه ببندید.

 

گام چهارم – تنظیم جزئیات پاشش سم

در این مرحله به وسیله لانس می‌توانید جزئیات مربوط به پاشش سم را تنظیم کنید. برای اینکار باید از دسته پلاستیکی قابل تنظیم که در انتهای لانس وجود دارد، استفاده کنید. به‌هرمیزان دسته سفت‌ترباشد، سم پودری‌تر پاشیده می‌شود و هرقدر دسته شل‌ترباشد سم به صورت خطی پرتاب می‌شود.

 

گام پنجم – تنظیم فشار دستگاه

ماکزیمم پاشش سم توسط موتور سمپاش معمولا ۱۲ متر است و برای تنظیم آن باید از فلکه قرمز رنگی که روی پمپ قراردارد، استفاده کنید. با پیچاندن این فلکه فشار دستگاه کم یا زیاد خواهد شد.

 

گام ششم – استفاده از لوازم ایمنی هنگام کار با موتور سمپاش

با توجه به اینکه سموم استفاده شده در سمپاش می‌تواند آسیب جدی برای انسان به همراه داشته باشد، اپراتور این دستگاه باید از ماسک فیلتردار استفاده کند تا از نفوذ سم به حلق و سینه‌ی خود جلوگیری کند. همچنین کاربر این دستگاه باید از عیتک مخصوص استفاده کند تا از ورود سم به چشم خود جلوگیری کند.

 

گام هفتم – دو توصیه مهم جهت کار با موتورسمپاش

هرگز اجازه ندهید مخزن سم خالی شود، خالی بودن مخزن به معنی خشک کار کردن پمپ است و این کار آسیب جدی به دستگاه وارد می‌کند. جدای از این مورد حتما روغن موتور را چک کنید و هیچگاه از موتور در حالی که خالی از روغن است، استفاده نکنید.

 

 

 

 

موتور سمپاش - کشاورزی ایران

تعمیر موتور سمپاش

در حین کار با موتور سمپاش ممکن با مشکلات ناخواسته و غیر منتظره‌ای روبرو شوید به همین دلیل داشتن اطلاعات کافی در زمینه تعمیر و عیب یابی وسیله‌ی خود، می‌تواند باعث صرفه‌جویی در وقت و هزینه شما شود. درادامه می‌توانید جدول عیب‌یابی موتورسمپاش را به تفکیک مشاهده کنید.

مشکل

منطقه  دچار

 مشکل

چک کردنراه حل
کاهش فشارقسمت پاشنده  سمسایش در پمپ

پمپ را جایگزین یا

تعمیر نمایید

انسداد در مسیر مکش یا فشار

زیاد پمپ در

سر شیلنگ

تمیز کردن

شیلنگ

انسداد در فیلترتمیز کردن فیلتر
گرفتگی در گیج

آب بندها و

اتصالات مربوط به گیچ

را جدا کنید

نوسان در فشاربین خروجی پمپ و سم

شیلنگ مکش و

اتصالات را جهت

هرگونه نشتی

بررسی نمایید

انسداد را  از

منطقه مسدود

شده رفع نمائید

وجود حباب در

مخزن مکش

هم زننده سم را

تنطیم کنید

نشتی مخزن پمپ

مخزن پمپ را

تعویض نمائید

افزایش فشاربین گیچ و نازل

صفحات نازل

مسدود شده‌

است

صفحات را تمیز

کنید

روزنه‌های نازل

مسدود شده‌

است

با فشار هوا یا یک برس نازل را تمیز کنید

شیلنگ‌های بوم

مسدود شده‌اند

انسداد را از

قسمت مسدود

شده رفع کنید

شیلنگ‌های بوم

پیچ خورده‌اند

 شیلنگ را با

استفاده از بست

مخصوص ببندید تا پیچ

نخورد

فشار افزایش

پیدا نمی‌کند

بین پمپ و مسیر

خروجی

سوئیچ تنطیم

کننده فشار دچار

مشکل است

سوئیچ را تست

نموده و در صورت

معیوب بودن آن

را تعویض نمائید

فشار وجود نداردمسیر لوله کشی

اتصالات شل

و معیوب است

اتصالات را محکم کنید تا پمپ به

درستی کار کند

پارگی شیلنگ

مکش به پمپ

شیلنگ را تعویض کنید

انسداد در

شیلنگ مخزن یا

مکش

انسداد را

رفع کنید

فشار کاهش پیدا

نمی‌کند

پمپ

ترکیب کننده در مخزن دچار

مشکل است

بررسی کنید که شیر

مربوط به

محرک باز بوده و

مایع در تحرک

است

سم جریان

پیدا نمی‌کند

پاشش‌گر سماطمینان حاصل کنید که شیر مخزن باز است

اطمینان حاصل شود که پمپ سمپاش در

حال حرکت بوده و به درستی عمل می‌کند

سم سرریز

می‌شود

پاشش‌گر سم

شیر مخزن را تا زمانی که پمپ درحال

کارکردن است ببندید

نحوه خرید موتور سمپاش

برای تهیه این وسیله دو راه پیش‌روی خریداران قرار دارد. اولین و البته مطمئن‌ترین راه ممکن برای خرید این دستگاه مراجعه به شرکت‌ها و نمایندگی‌های معتبر تأمین کننده این وسیله است. شما با حضور در محل شرکت می‌توانید به بررسی کامل دستگاه خود پرداخته و همچنین از گارانتی‌دار بودن وسیله خود نیز مطمئن شوید. در کنار این روش می‌توانید روی خرید از فروشگاه‌های معتبراینترنتی نیز حساب باز کنید. در فروشگاه‌های اینترنتی می‌توانید اطلاعات کاملی از وسیله مورد نظر خود مشاهده کنید و همچنین با مراجعه به قسمت نظرات، از تجربیات سایر خریداران نیز بهره ببرید. حتما درحین خرید از فروشگاه‌های مجازی به نشانه اینماد(نماد اعتماد الکترونیکی) توجه کنید.

فروش موتور سمپاش دست دوم

بسیاری از خریداران این محصول توان خرید دستگاه نو را ندارند و به همین دلیل به دنبال نمونه‌های دست دوم هستند تا بتوانند با پرداخت هزینه‌ای پایین‌تر موتور سمپاش مورد نظر خود را تهیه کنند. برای تهیه این محصول نیز می‌توانید همچون تهیه مدل‌های نو، هم به شرکت‌ها و نمایندگی‌های معتبر مراجعه کنید و هم از طریق فروشگاه‌های اینترنتی اقدام کنید. در حین خرید موتور سمپاش دست دوم، مهم‌ترین نکاتی که باید به آن توجه کنید، عبارتند از:

۱ – بررسی کلی بدنه

بدنه دستگاه خود را بررسی کنید تا از عدم وجود هرگونه آسیب دیدگی و ترک خوردگی اطمینان حاصل کنید.

۲ – تست سالم یودن دستگاه

موتور پمپ را برای دقایقی روشن کنید تا از عدم وجود نوسانات در حین کارکرد دستگاه اطمینان حاصل کنید. در صورت بروز هرگونه مشکل در هنگام تست دستگاه، می‌توانید با استفاده از نکات گفته شده در قسمت تعمیر موتور سمپاش نسبت به عیب‌یابی وسیله خود اقدام کنید

۳ – بررسی سیم پیچی درونی

با دقت به بررسی سیم پیچی‌های درون دستگاه بپردازید و از عدم وجود هرگونه اسیب دیدگی در سیم‌ها و عایق آن‌ها اطمینان حاصل کنید.

۴ – بررسی کامل موتور دستگاه

در صورت وجود هرگونه سایش در موتور، باید نسبت به تعویض یا تعمیر آن اقدام کنید پس برای جلوگیری از هزینه اضافی در این قسمت، حتما از نبود هرگونه ساییدگی در موتور اطمینان حاصل کنید.

 

 

 

قیمت موتور سمپاش

با توجه به کارایی بالای موتور سمپاش، تقاضای روزافزون برای عرضه هرچه بیشتر این وسیله صنعتی وجود دارد و به طبع آن شرکت‌ها و برندهای داخلی و خارجی بسیاری درحال رقابت با یگدیگر در بازارهای جهانی برای عرضه هرچه بیشتر این محصول هستند. عمده موتورهای سمپاش موجود در بازار ایران، ساخت کشورهای شرق  وجنوب شرق آسیاست و همین موضوع وارداتی بودن این وسیله صنعتی را نشان می‌دهد. وارداتی بودن این محصول از یکسو و از سوی دیگر نوسانات بالای قیمت دلار در چند سال گذشته باعث شده تا نرخ انواع موتور سمپاش در ایران با افزایش قیمت روبرو شود. در ادامه می‌توانید جدولی از انوع موتورهای‌سمپاش را برحسب نوع، مدل و توان موتور مشاهده کنید.

 • خریداران موتورسمپاش توجه داشته باشند که با توجه به نوسانات نرخ ارز باید، جهت استعلام قیمت با واحد فروش شرکت تأمین کننده تماس بگیرند.
نوع/ مدلتوان موتور(اسب بخار)
ROBIN EY20-3- ژاپن۵
ROBIN EX 17- ژاپن۶
RATO 200- چین۶.۵
LANCIN G160- چین۵.۵
HONDA G160- چین۵.۵
MOTOGEN- ایران۳
موتور سمپاش - کشاورزی ایران
موتور سمپاش - برای کسب اطلاعات بیشتر روی عکس کلیک کنید.
سخن پایانی
قیمت شنکش-کشاورزی ایران

در این مقاله سعی شد تا از جنبه‌های گوناگون به بررسی موتور سمپاش بپردازیم تا خریدارانی که قصد تهیه‌ی این محصول را دارند با داشتن اطلاعاتی کامل از نحوه کار و نگهداری دستگاه، دست به انتخاب بزنند. برای کسب اطلاعات بیشتر و مشاوره ی رایگان با کارشناسان ما در کشاورزی ایران تماس بگیرید.

سوالات متداول موتور سمپاش
 1. ROBIN – ژاپن
 2. RATO – چین
 3. LANCIN – چین
 4. HONDA – چین
 5. MOTOGEN- ایران
 • بررسی کلی بدنه
 • تست سالم یودن دستگاه
 • بررسی سیم پیچی درونی
 • بررسی کامل موتور دستگاه
 • گام اول – انتخاب محل مناسب برای موتور سمپاش
 • گام دوم – بستن لانس و شیلنگ 
 • گام سوم – روشن کردن موتور
 • گام چهارم – تنظیم جزئیات پاشش سم
 • گام پنجم – تنظیم فشار دستگاه
 • گام ششم – استفاده از لوازم ایمنی هنگام کار با دستگاه
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یک + دو =