دسته‌هامقالات

علف تراش

علف تراش - کشاورزی ایران
علف تراش - کشاورزی ایران

علف تراش چیست؟

معرفی

علف تراش یکی از ابزارهای مهم در صنعت کشاورزی است که برای از بین بردن علف های هرز مورد استفاده قرار می گیرد. این علف زن ها جایگزین بسیار مناسبی برای ابزارهای سنتی است و به خوبی می تواند زمین کشاورزی شما را رونق بخشد. در گذشته از بین بردن علف های هرز کار سخت و زمان بری بود و کشاورزان برای این کار از داس و ابزارهایی از این قبیل استفاده می کردند. ولی دستگاه های مدرن و پیشرفته امروزی بسیار کاربردی بوده و باعث تسریع در عمل باغداری می شود.
علف تراش - کشاورزی ایران

کاربرد علف تراش

علف تراش ها ابزارهای باارزشی در صنعت کشاورزی هستند. از جمله اصلی ترین کاربردهای این ابزار ها به شرح ذیل می باشد:

 • هرس، برش و اصلاح یونجه، علوفه و چمن
 • نابودی علف های هرز و تمیز کردن زمین کشاورزی از آن ها
 • درو نمودن گیاهان مختلف
 • استفاده از این ابزار در مکان هایی که تراکتور قادر به ورود آن نیست

انواع علف تراش

علف تراش ها از نظر کاربردی به دو دسته  برقی و  بنزینی تقسیم بندی می شود. در ادامه به شرح هر یک از این علف زن ها خواهیم پرداخت:.

علف تراش بنزینی

علف زن های بنزینی برای کارکرد و از بین بردن علف های هرز از انرژی بنزین استفاده می کنند. قدرت انتخاب این علف زن ها بر اساس حجم و نوع کاربردی این دستگاه تعیین می شود. با توجه به این که علف زن بنزینی از انرژی بنزین استفاده می کند، نیازی به دسترسی برق نداشته و می توان از آن در تمامی مکان ها و زمین های کشاورزی استفاده کرد.

علف تراش برقی

علف تراش برقی نوعی دیگر از علف زن ها است که برای کارکرد نیاز به نیروی برق دارد. این علف زن ها امکان استفاده از برق تک فاز را داشته و می توان آن را به پریز برق وصل کرد. علف زن های برقی برای باغات و زمین های کشاورزی نسبتا کوچک و مکان هایی که امکان دسترسی به برق وجود دارد، مورد استفاده قرار می گیرد.

علف تراش دوشی

علف تراش های دوشی یکی از رایج ترین و پرکاربردترین نوع  هستند که به صورت بنزینی و برقی کار می کنند. این علف زن ها استهلاک کمی داشته و بسیار کاربردی است.

علف تراش پشتی

علف تراش های پشتی همانند کوله پشتی بر روی دوش قرار می گیرند و کار با آن را بسیار آسان و راحت می کند. ولی این علف زن ها نسبت به علف زن های دوشی استهلاک بیشتری دارد.

علف تراش - کشاورزی ایران

قطعات علف تراش

علف تراش ها از قطعات مختلفی تشکیل شده اند تا بتوانند به خوبی کار کنند. از جمله اصلی ترین قطعات علف زن ها عبارت است از:

 

موتور: موتور مهم ترین بخش علف زن ها را تشکیل می دهد. نیروی مورد نیاز جهت کارکرد علف زن ها به دو صورت برقی و بنزینی تامین می شود. هر چه قدرت موتورها بیشتر باشد، کارکرد بهتری نیز خواهد داشت. موتورهای بنزینی علف زن ها به دو دسته چهار زمانه و دو زمانه تقسیم بندی می شود.

 

نگهدارنده یا دسته: کنترل کردن علف تراش ها در هنگام کار کردن اهمیت بسیاری دارد. دسته های علف زن ها در انواع مختلف حلقه ای، تک دسته و دسته دوچرخه ای طراحی و تولید می شود. این دسته ها به راحتی می توان آن ها را هدایت و کنترل کرد.

تیغه: از دستگاه های علف تراش برای کارکردهای مختلفی از جمله هرس کردن، علف زنی، برش و … از تیغه استفاده می شود. کیفیت تیغه ها بر روی نوع کارکرد و ساختار آن تاثیر بسیاری دارد به همین دلیل هر چه کیفیت تیغه بالاتر باشد، کارکرد بهتری خواهد داشت. تیغه های علف زن ها در انواع مختلف هشت پره، چهار پره، چهار پره و دو پره تولید و به بازار عرضه می شود.

لوله واسط: علف تراش در دو نوع پشتی و دوشی طراحی می شود. هر کدام از این لوله ها طراحی خاصی دارد.

کدام علف تراش بهتر است

در هنگام خرید علف تراش باید به فاکتورهای مختلفی را مورد توجه قرار دهید. از جمله ویژگی های مهم علف تراش مرغوب به شرح ذیل می باشد:

 

 • دارای موتوری بسیار قدرتمند
 • تعمیر و نگهداری راحت و کم هزینه
 • امکان کارکرد با کمترین صدا
 • تولید آلودگی بسیار پایین
 • طراحی سبک و خوش دست
 • کارکرد راحت و بدون دردسر

مقایسه علف تراش دو زمانه و چهار زمانه

 

موتورهای دو زمانه تولید توان و عملیات احتراق را به دو صورت انجام می دهد. این نوع موتورها نسبت به موتورهای چهار زمانه توان بیشتری دارد. همچنین موتورهای دو زمانه نسبت به چهار زمانه سبک تر بوده و کارکرد آن ها راحت تر می باشد زیرا موتورهای چهار زمانه به دلیل وجود موتور بیشتر از وزن بالاتری برخوردار هستند. موتورهای چهار زمانه راندمان بالاتر و کارکرد بی صدا تری دارند

علف تراش - کشاورزی ایران
علف تراش -برای کسب اطلاعات بیشتر روی عکس کلیک کنید.

خرید علف تراش

برای خرید انواع کود به صورت کلی دو راه وجود دارد:

 • مراجعه حضوری به شرکت‌ کشاورزی ایران ارائه کننده این محصول و بازدید و دریافت مشاوره
 • خرید از فروشگاهه اینترنتی کشاورزی ایران و مقایسه راحت تر انواع محصولات و خواندن نظرت مصرف کنندگان

در هنگام خرید علف تراش ها باید به کیفیت آن بسیار توجه کرد. تیغه به کار رفته در ساختار این علف زن ها و همچنین موتور، دو عنصر اصلی است که باید از بهترین جنس ساخته شود زیرا بخش مهمی از کارکرد علف تراش به این دو قطعه بستگی دارد. همچنین در صورتی که قصد خرید علف زن ها را دارید باید به متراژ زمین و محل قرارگیری آن توجه کنید. به عنوان مثال در باغ ها و زمین هایی که امکان دسترسی به برق وجود ندارد، با خرید علف تراش های بنزینی می توانید با این دستگاه راحت تر کار نمایید. جهت خرید مرغوب ترین علف تراش تماس با شماره های درج شده در سایت کافیست.

قیمت علف تراش

قیمت شنکش-کشاورزی ایران

هزینه علف زن ها به موارد مختلفی بستگی دارد به همین دلیل نمی توان قیمت ثابتی را برای آن تعیین کرد. از جمله عواملی که بر روی قیمت علف زن ها تاثیر می گذارد می توان به کیفیت ساخت، نوع آن، ظرفیت، جنس بدنه و ... اشاره کرد. جهت اطلاع از قیمت دقیق و به روز انواع علف تراش ها با شماره های درج شده در سایت تماس گرفته تا کارشناسان فروش ما لیست قیمت علف زن ها را برای شما ارسال کنند.

هرس، برش و اصلاح یونجه، علوفه و چمن

نابودی علف های هرز و تمیز کردن زمین کشاورزی از آن ها

درو نمودن گیاهان مختلف

استفاده از این ابزار در مکان هایی که تراکتور قادر به ورود آن نیست

علف زن های بنزینی برای کارکرد و از بین بردن علف های هرز از انرژی بنزین استفاده می کنند. قدرت انتخاب این علف زن ها بر اساس حجم و نوع کاربردی این دستگاه تعیین می شود.

موتورهای دو زمانه تولید توان و عملیات احتراق را به دو صورت انجام می دهد. این نوع موتورها نسبت به موتورهای چهار زمانه توان بیشتری دارد. همچنین موتورهای دو زمانه نسبت به چهار زمانه سبک تر بوده و کارکرد آن ها راحت تر می باشد زیرا موتورهای چهار زمانه به دلیل وجود موتور بیشتر از وزن بالاتری برخوردار هستند. موتورهای چهار زمانه راندمان بالاتر و کارکرد بی صدا تری دارند.

هزینه علف زن ها به موارد مختلفی بستگی دارد به همین دلیل نمی توان قیمت ثابتی را برای آن تعیین کرد. از جمله عواملی که بر روی قیمت علف زن ها تاثیر می گذارد می توان به کیفیت ساخت، نوع آن، ظرفیت، جنس بدنه و … اشاره کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *