دسته‌هامقالات

پیت ماس

پیت ماس - کشاورزی ایران
پیت ماس-کشاورزی ایران

پیت ماس چیست؟

معرفی


 

پیت ماس مواد فیبری مرده بوده و هنگامی ایجاد می شود که ماسه یا خزه و موجودات مرده در طول چند هزار سال در باتلاق های توربی تجزیه می گردد. در واقع این واژه به معنای خزه تورب می باشد. به طور کلی این خاک نوعی خزه به نام خزه تورب است. این خزه ها در محیط های سایه ای و مرطوب رشد کرده و هنگامی که خزه ها شروع به تجزیه نمایند، این زمین های مرطوب تبدیل به بوته های پیت ماس خواهد شد. شرایط مرطوب، اکسیژن و سرد بدین معنا می باشد که حضور باکتری ها کم شده و رشد گیاه بالاتر از مقدار تجزیه آن است.

پیت ماس-کشاورزی ایران

کاربرد پیت ماس چیست؟

پیت خزه ها همانند خاک هستند و با خاک مخلوط شده و برای افزایش رشد و سلامت گیاهان مورد استفاده قرار می گیرد. بسیاری از تولیدکنندگان و کشاورزان از این ماده ارزشمند در کنار کلسیم و پتاسیم بهره می برند. پیت خزه ها به عنوان مواد ترکیبی با خاک برای مصارف گلدان ها، گیاهان آپارتمانی، گلخانه ها، کاشت نشاء و … به کار برده می شود.

از جمله سایر مصارف پیت ماس ها به شرح ذیل می باشد:

درختان:

برای کاشت درختان، دو قسمت خاک و یک قسمت پیت خزه را با یکدیگر مخلوط کرده و چاله ای حفر می کنند و مقداری از این خاک ر ریخته و درخت را در داخلش قرار می دهند و سپس آن را آبیاری می نمایند.

سبزیجات و گل ها:

برای افزایش کیفیت سبزیجات و گل ها 5 سانتی متر از پیت خزه را بر روی خاک ریخته و گیاه را تا عمق 15 سانتی متر در داخل خاک قرار دهید.

چمن:

برای کاشت چمن 15 سانتی متر خاک و 5 سانتی متر پیت ماس را با یکدیگر مخلوط کنید. گیاه را نیز تا عمق 6 سانتی متر در خاک فرو نمایید.

نشاء:

پیت ماس و کوکوپیت دو عنصر مهم برای افزایش رشد و کیفیت گیاه می باشد. بنابراین مخلوط این دو کودی بسیار ارزشمند برای رشد نشاهای گلخانه ای محسوب می شود.

خاک پیت ماس برای چه گیاهانی مناسب است؟

خاک پیت ماس برای موارد زیر بسیار کاربردی است:

  • مناسب برای کاشت انواع گل و گیاهان آپارتمانی و کاکتوس ها
  • نگهداری کود و ممانعت از آبشویی
  • حفظ رطوبت خاک و بستر کاشت
  • به دلیل مواد آلی بسیار بالا، مناسب برای بهبود خاک
  • مناسب برای کاج مطبق، بن سای و بنفشه آفریقایی
  • مناسب برای گوجه، خیار و سایر محصولات گلخانه ای

انواع پیت ماس

با توجه به محل برداشت به دو دسته پیت ماس اسفاگنوم و سیاه تقسیم بندی می شود که به شرح ذیل می باشد:

پیت ماس اسفاگنوم:

کاربرد بسیاری در صنعت باغبانی دارد. خزه اسفاگنوم به صورت طبیعی در سطح باتلاق رشد کرده و به تدریج تجزیه می شود و پیت ماس بدست می آید. اسفاگنوم نسبت به پیت برداشت شده از باتلاق کمتر تجزیه می گردد.

پیت ماس سیاه:

خزه سیاه یکی دیگر از گونه های اسفاگنوم است که با استفاده از وش تجزیه و در طول زمان بدست می آید. این پیت ماس را به این دلیل سیاه می نامند که تجزیه بیشتری دارند. قدرت جذب آب این آن بالاتر بوده و برای گیاه بسیار مناسب است.

مزایای پیت ماس

حفظ آب:

یکی از مهم ترین ویژگی های پیت ماس ها قابلیت نگهداری رطوبت و انتقال آن به گیاهان می باشد.این خاک می تواند 10 برابر وزن خود آب نگهداری کند.

بافت:

از دیگر ویژگی های آن فشرده نبودن این خاک است. به همین دلیل هوا به خوبی از آن عبور کرده و تغذیه مناسب را فراهم می نماید.

محیط استریل:

پیت ماس ها استریل هستند و فاقد هر گونه بذر علف هرز، حشرات و عوامل بیماری زا می باشد.

خاک پیت ماس باعث چسبندگی و اتصال بین بافت سبک و بافت شنی خواهد شد.

این خاک در مقابل فرسایش مقاومت بالایی از خود نشان می دهد.

این خاک مواد آلی مورد نیاز برای گیاه را افزایش خواهد داد.

پیت ماس-کشاورزی ایران

طرز تهیه خاک پیت ماس

پیت خزه الیاف مرده است که حاصل تجزیه خزه ها و دیگر مواد گیاهی زنده موجود در زیر باتلاق ها می باشد. کمپوست از لاشه گیاهان موجود در منازل و جنگل ها تولید می گردد ولی پیت ماس ها اغلب از خزه تشکیل شده اند به همین دلیل به آن ها پیت خزه نیز می گویند. این محصول در ابتدا ذغال نارس بوده و سپس در مرحله مشخصی برداشت می شود و بعد از خشک شدن تبدیل به محصول نهایی می گردد.

جایگزین پیت ماس چیست؟

پیت ماس ایرانی دارای ترکیبات خاصی آست تا بتواند نیاز گیاهان را تامین کند. این خاک در مقایسه با کودهای حیوانی و شیمیایی برتری های بسیاری دارد. محصولات حیوانی و شیمیایی در صورتی که بیش از اندازه استفاده شود می تواند به گیاه آسیب برساند. ولی پیت خزه های ایرانی دارای ترکیبات صحیح و استاندارد هستند و به خوبی می توانند نیاز گیاه را برآورده نمایند.

پیت ماس - کشاورزی ایران
خرید پیت ماس - برای کسب اطلاعات بیشتر روی عکس کلیک کنید.

خرید پیت ماس

برای خرید پیت ماس به صورت کلی دو راه وجود دارد:

  • مراجعه حضوری به شرکت‌ کشاورزی ایران ارائه کننده این محصول و بازدید و دریافت مشاوره
  • خرید از فروشگاهه اینترنتی کشاورزی ایران و مقایسه راحت تر انواع محصولات و خواندن نظرت مصرف کنندگان

قیمت پیت ماس

قیمت شنکش-کشاورزی ایران

قیمت پیت ماس به برند و نوع آن بستگی دارد. واحد فروش این کحصول لیتر است و قیمت گذاری این عنصر نیز بر اساس لیتر محاسبه می گردد. به طور کلی می توان گفت که هر چه کیفیت بالاتر باشد، قیمت بیشتری نیز خواهد داشت. ولی بهتر است در هنگام خرید پیت ماس ابتدا میزان کیفیت آن را مورد توجه قرار داده و سپس قیمت را لحاظ کنید تا گل و گیاه باکیفیت تری را داشته باشید.

سوالات متداول

مواد فیبری مرده بوده و هنگامی ایجاد می شود که ماسه یا خزه و موجودات مرده در طول چند هزار سال در باتلاق های توربی تجزیه می گردد. در واقع این واژه به معنای خزه تورب می باشد. به طور کلی این خاک نوعی خزه به نام خزه تورب است. این خزه ها در محیط های سایه ای و مرطوب رشد کرده و هنگامی که خزه ها شروع به تجزیه نمایند، این زمین های مرطوب تبدیل به بوته های پیت پیت خزه خواهد شد.

خاک پیت خزه برای موارد زیر بسیار کاربردی است:

مناسب برای کاشت انواع گل و گیاهان آپارتمانی و کاکتوس ها

نگهداری کود و ممانعت از آبشویی

حفظ رطوبت خاک و بستر کاشت

به دلیل مواد آلی بسیار بالا، مناسب برای بهبود خاک

مناسب برای کاج مطبق، بن سای و بنفشه آفریقایی

قیمت آن به برند و نوع آن بستگی دارد. واحد فروش آن لیتر است و قیمت گذاری این عنصر نیز بر اساس لیتر محاسبه می گردد. به طور کلی می توان گفت که هر چه کیفیت بالاتر باشد، قیمت بیشتری نیز خواهد داشت. ولی بهتر است در هنگام خرید ابتدا میزان کیفیت آن را مورد توجه قرار داده و سپس قیمت را لحاظ کنید تا گل و گیاه باکیفیت تری را داشته باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *