دسته‌هامقالات

کود

کود - خرید کود - قیمت کود - کشاورزی ایران
برای خرید و تعمیر انواع ابزار و ادوات کشاورزی و اطلاع از قیمت‌های به روز با تماس بگیرید:

آشنایی با انواع کود سایت کشاورزی ایران

کود -کشاورزی ایران
آشنایی با انواع کود

معرفی
کود ترکیبی از مواد مغذی مورد نیاز برای گیاهان است که برای افزایش کیفیت گیاه و رشد بهتر مورد استفاده قرار می گیرد. کودها از مواد مختلفی تشکیل شده اند که هر کدام برای گونه خاصی از گیاهان به کار برده می شود. در این مقاله شما را بیشتر با کود و انواع آن آشنا می کنیم تا بتوانید با استفاده درست از آن، به رشد بهتر محصول خود کمک کنید.

کود -کشاورزی ایران

کود چیست؟

کودها ماده ای با منشاء مصنوعی و یا طبیعی هستند که برای تامین مواد مغذی گیاهان به منظور رشد بهتر و بیشتر مورد استفاده قرار می گیرد. در واقع کود مواد غذایی مورد نیاز گیاهان است و در کشاورزی مصارف بسیاری دارد.

کودهای مورد استفاده در کشاورزی

کودهای کشاورزی به سه دسته کود شیمیایی، کود آلی و کود بیولوژیک تقسیم می شود که به شرح زیر می باشد:

کود شیمیایی: کودهای شیمیایی یکی از پرمصرف ترین کودهای موجود در بازار است که در کارخانجات صنعتی و با استفاده از دستگاه ها و روش های مختلفی تولید و به بازار عرضه می شود. میزان خلوص و درصد مواد به کار رفته در این کودها تفاوت زیادی با یکدیگر دارد به همین دلیل نحوه مصرف و تاثیرگذاری آن ها نیز هر یک به شیوه خاصی می باشد. از جمله عناصر پر مصرف کودهای شیمیایی می توان به فسفر، ارت، پتاس، کلسیم، منیزیم، آهن، منگزنز، روی و مس اشاره کرد. این کودها در دسته های مختلفی همچون کودهای پتاس، ازته، فسفری و … قرار می گیرند. در صورتی که کودها تمامی این عناصر را به صورت یکجا و متناسب با یکدیگر دارند به آن کود کامل می گویند.

کود آلی: هر گونه مواد آلی که توسط میکروب ها تجزیه پذیر باشد، با نام کودهای آلی شناخته می شود. این کودها بر اساس دوام و کیفیت تفاوت هایی را با یکدیگر دارند که باعث تفاوت قیمت کودها و تامین مواد مغذی گیاه خواهد شد. کودهای آلی در سه دسته کود حیوانی، کمپوست و کود سبز قرار می گیرد. مصرف کودهای آلی برای گیاهان الزامی است و در صورت عدم وجود این کودها گیاه تغذیه مناسبی نداشته و ممکن است باعث آسیب رسیدن به گیاه شود.

کود بیولوژیک: این کودها قارچ ها و باکتری های مفیدی دارند که برای اهداف خاصی مورد استفاده قرار می گیرد. این نوع از کودها در اطراف ریشه های گیاه قرار گرفته و به راحتی در گیاه جذب می شود. کودهای بیولوژیک فاقد آلودگی بوده و باعث کاهش بیماری ها، افزایش محصول و بهبود ساختمان خاک می شود. این نوع با استفاده از روش های صنعتی تولید می گردد و امروزه شرکت های بسیاری در این زمینه در حال فعالیت هستند که کشاورزی ایران یکی از برترین و معتبرترین آن ها می باشد.

مزایای استفاده از کودها

کودها رشد گیاه را افزایش می دهند.

سرسبزی را برای آن ها به ارمغان می آورند.

باروری و گلدهی را رونق می بخشند.

باعث ذخیره سازی آب در خاک می شوند.

کیفیت گیاه را افزایش می دهد.

از فرسودگی گیاه جلوگیری می کند.

فتوسنتز را در گیاه افزایش می دهد.

مواد مغذی مورد نیاز برای گیاهان را تامین می کند.

معایب استفاده از کودها

کودها گران هستند و برای خرید آن ها باید مبالغ بالایی پرداخت شود. البته این مبلغ در زمان برداشت چندین برابر جبران خواهد شد. در صورتی که کودها به صورت نامناسب و بیش از نیاز گیاهان استفاده شود، حاصلخیزی خاک را کاهش داده و باعث آسیب رساندن به گیاه می گردد. همچنین این کودهای اضافی از طریق جریان آب وارد رودخانه ها شده و موجب آلودگی آب می شود. ولی به طور کلی در صورتی که به شکل اصولی و به اندازه کود مورد استفاده قرار گیرد، هیچ معایبی را به دنبال نخواهد داشت.

طریقه استفاده انواع کودها

هر یک از کودها در دسته های مختلفی قرار می گیرند و طریقه مصرف متفاوتی دارند. طریقه استفاده انواع کودها به سه صورت مایع، پودری و چالکود انجام می شود.

روش مایع: در این روش ابتدا کود در داخل آب ترکیب شده و با استفاده از دستگاه های سمپاش و به روش اصولی بر روی خاک اسپری می گردد. در روش مایع کودها به خوبی و به سرعت جذب خاک شده و اثرگذاری بالاتری دارد.

روش پودری: روش پودری یا خشک از روش های قدیمی استفاده از انواع کودها می باشد. در این روش میزان مشخصی از کود مورد نظر را بر روی خاک ریخته و با بهره گیری از دستگاه های شخم زنی پیشرفته خاک را زیر و رو می کنند. پس از اولین آبیاری این کودها به سمت ریشه گیاه حرکت کرده و جذب گیاه می شوند.

روش چالکود: چالکود یکی از روش های بسیار کاربردی برای استفاده از انواع کودها می باشد. در این روش در اطراف ریشه درختان چاله ای عمیق حفر کرده و کود را در اعماق می ریزند. با توجه به عمق قرارگیری کودها به صورت مستقیم در بخش اصلی ریشه، سریع تر و راحت تر جذب شده و تاثیرگذاری بالاتری دارد.

شیوه تولید کود

تولید این ماده معمولا به روش های مختلف و با بهره گیری از دستگاه های مدرن و پیشرفته معدنی صورت می گیرد. ولی به طور کلی برای تولید انواع کود تمامی مواد و متریال را با یکدیگر ترکیب کرده و در دستگاه های صنعتی فشرده سازی شده و پس از انجام مراحل متعدد کود حاصل شده و در بسته بندی مختلف قرار می گیرد.

کود - کشاورزی ایران
کود - برای کسب اطلاعات بیشتر روی عکس کلیک کنید.
کود - کشاورزی ایران

مقایسه قیمت کود کامل و شیمیایی

کودهای کشاورزی در بازار ایران جایگاه ویژه ای دارد. این کودها تنوع بسیاری داشته و به همین جهت به هر نوعی بر روی حاصلخیزی و احیاء خاک می گذارد. در نتیجه شرکت های مختلفی در زمینه تولید انواع کود در حال فعالیت هستند و هر کدام دارای ساختار ویژه ای می باشند. به همین دلیل نمی توان قیمت ثابتی را برای این محصولات تعیین کرد. کشاورزی ایران یکی از معتبرترین مراکز فروش انواع کود کشاورزی در ایران است و با ارائه ارزان ترین کودها توانسته رضایت مشتریان را به خود جلب کند. در نتیجه جهت اطلاع از قیمت کودهای این سایت و سفارش تنها کافیست با شماره های موجود در سایت تماس حاصل نمایید.

قیمت شنکش-کشاورزی ایران
سوالات متداول کود

کودها ماده ای با منشاء مصنوعی و یا طبیعی هستند که برای تامین مواد مغذی گیاهان به منظور رشد بهتر و بیشتر مورد استفاده قرار می گیرد. در واقع کود مواد غذایی مورد نیاز گیاهان است و در کشاورزی مصارف بسیاری دارد.

تولید کود معمولا به روش های مختلف و با بهره گیری از دستگاه های مدرن و پیشرفته معدنی صورت می گیرد. ولی به طور کلی برای تولید انواع کود تمامی مواد و متریال را با یکدیگر ترکیب کرده و در دستگاه های صنعتی فشرده سازی شده و پس از انجام مراحل متعدد کود حاصل شده و در بسته بندی مختلف قرار می گیرد.

چالکود یکی از روش های بسیار کاربردی برای استفاده از انواع کودها می باشد. در این روش در اطراف ریشه درختان چاله ای عمیق حفر کرده و کود را در اعماق می ریزند. با توجه به عمق قرارگیری کودها به صورت مستقیم در بخش اصلی ریشه، سریع تر و راحت تر جذب شده و تاثیرگذاری بالاتری دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *