دسته‌هاتعمیرات ادوات کشاورزی

تعمیر پمپ آب

تعمیر پمپ آّب - تعمیر موتور آّب- تعمیر پمپ - کشاورزی ایران

تعمیر موتور آب یا تعمیر پمپ آب چیست؟ موتور آب کشاورزی یکی از قدرتمندترین و حرفه‎ای ترین موتورهای آب می‌باشد. زیرا این نوع از موتورها باید حجم زیادی از آب را در فواصل مختلف، با فشار بالا جابه‎جا کنند. با توجه به این شرایط، پمپ آب کشاورزی باید از کیفیت عالی و ساخت مناسبی برخوردار باشد تا در شرایط سخت، عملکرد خود را از دست ندهد. اما آیا موتورهای آب همیشه سالم می‌مانند و تا ابد می‌توانند در زمین‌‎ها کار پمپ کردن آب را انجام دهند؟ پاسخ به این سوال قطعا خیر است زیرا هر موتور آب با توجه به مدت زمان کارکرد و عوامل دیگر ممکن است دچار مشکل شود و به تعمیر نیاز پیدا کند. در این مقاله از وبلاگ کشاورزی ایران قصد داریم به بررسی تعمیر موتور آب و یا به اصطلاحی تعمیر پمپ آب بپردازیم.

 

تعمیر موتور آب چیست؟ هدف از تعمیر پمپ آب چیست؟

آب برای صنعت کشاورزی بسیار کارآمد و ضروری است. در اصل می‌توان گفت که بدون آب، اصلا کشاورزی و زراعت ممکن نیست. در بسیاری از موارد آب مورد نیاز صنعت کشاورزی، در منابع مختلفی مانند برکه‌ها، چاه‌ها، نهرها و رودخانه‌ها یافت می‌شود. دستگاه پمپ آب موثرترین وسیله برای برداشتن آب از این منابع و رساندن آن به زمین‎های کشاورزی است. موتورهای آب‌ انواع مختلفی دارند که کشاورزان با توجه به وسعت زمین، نوع نیازشان، میزان بودجه‎ای که دارند و… مناسب‌‎ترین پمپ آب را انتخاب می‌کنند. پمپ های آب کشاورزی بر روی زمین و بالاتر از سطح آب نصب می‎شوند. پمپ، آب را از منبع می‎گیرد و سپس آب را به محل مورد نظر می‎رساند. حداکثر فاصله بین پمپ سطحی و منبع آب میزان محدوی است.

زمانی که موتور آب دچار نقص فنی می‌شود، نمی‎تواند عملکرد درستی از خود ارائه دهد. به همین دلیل نیاز به تعمیرات پیدا می‌کند. تعمیر موتور آب از سایر تعمیرات تجهیزات کشاورزی، حساس‎تر و البته سخت‌تر و پیجیده‎تر است. زمانی که از ما پرسیده می‌شود که هدف از تعمیر پمپ آب چیست. در واقع می‎توان گفت هدف از تعمیر موتور آب بهبود عملکرد پمپ در کوتاه‌ترین زمان، کاهش هزینه‌ها و البته کمک به صنعت کشاورزی است. توصیه‎ی اکید ما به شما این است که حتما برای نگهداری و تعمیر پمپ آب به سراغ افراد حرفه‌ای و متحصص بروید تا بتوانید بهترین نتیجه را دریافت کنید. در بیشتر موارد، زمانی که کشاورزان از افرادی غیر متخصص در این زمینه کمک می‌گیرند، نه تنها مشکل پمپ آب حل نمی‌شود بلکه ممکن است باعث بروز مشکلات بزرگتر و آسیب‌های بیشتر به موتور آب شوند. در ادامه تعمیر موتور آب را بصورت تخصصی‌تر بررسی خواهیم کرد.

تعمیر پمپ آب - تعمیر موتور آب- تعمیر پمپ - کشاورزی ایران

تعمیر انواع موتور آب چگونه انجام می شود؟

پمپ های آب انواع مختلفی دارند. در اینجا قصد داریم به بررسی برخی از انواع موتورهای آب بپردازیم.

پمپ های آب جابجایی مثبت

همانطور که از نام آن‎ها پیداست، یک پمپ جابجایی مثبت با انرژی مکانیکی آب را از جایی به جای دیگر منتقل می‎کند. هر پمپ آب جابجایی مثبت از دو قسمت تشکیل شده است؛ یک طرف مکش و یک طرف تخلیه. آب از شیر مکش وارد شده و از شیر تخلیه از پمپ آب خارج می‎شود. از این پمپ ها می‎توان برای آبیاری مزرعه، حمل و نقل نفت یا گاز در خطوط لوله، انتقال مواد شیمیایی، انتقال دوغاب زباله در تصفیه خانه‎های زباله و… استفاده کرد.

مزایای استفاده از پمپ های آب جابجایی مثبت عبارت است از:

 • دارای عملکرد عالی در فشارهای بسیار بالا
 • دارای راندمان بالا
 • ثابت ماندن سرعت جریان آب بدون توجه به تغییرات فشار
 • دارای دوام عالی

پمپ های آب دینامیکی

موتورهای آب دینامیکی، موتورهایی با سرعت بالا هستند. این پمپ‎ها انرژی جنبشی جریان آب را به کمک حرکات مکانیکی افزایش می‏‎دهند. این نوع پمپ ها حتی می‎توانند با آب شور یا آب شنی نیز کار کنند. در این پمپ‎ های آب معمولاً فیلترهایی برای حذف آلاینده‏های جامد ‎ نصب می‎شود.

پمپ های آب گریز از مرکز

این پمپ‎‏ها متداول‎ترین نوع مورد استفاده در صنعت آبیاری و کشاورزی هستند. یک پمپ گریز از مرکز به واسطه حرکت چرخشی، سیال (آب) را از طریق پمپ حرکت می‎‏دهد. پروانه اصلی‎ترین وسیله‎ای است که سیال داخل پمپ را می‏چرخاند و می‎کشد.

پمپ های آب توربینی

پمپ های توربین در زیر آب نیز نصب می‏‎شوند. مشابه پمپ های شناور، پمپ های آب توربینی نیز راندمان کاری بالایی دارند. از این مدل از موتورهای آب در چاه‏ها، دریاچه‏ها یا برکه‏ها استفاده می‌شود. پمپ های توربین معمولاً با انرژی الکتریکی کار می‎کنند. از این مدل از موتوهای ابی زمانی استفاده می‌شود که سطح آب منبع کم است.

پمپ های آب شناور

همانطور که از نام آن پیداست، یک پمپ شناور در زیر سطح آب نصب می‎‏شود. برای دوام بیشتر، این پمپ ها از قسمت‌های ضد آب تشکیل شده‌اند. از آن‎ها در چاه، دریاچه یا برکه استفاده می‎شود و بسیار کارآمد هستند. آن‏ها معمولاً با انرژی الکتریکی کار می‎کنند. زمانی که سطح آب منبع کم است، می‎‏توان از آن‎ها استفاده کرد.

پمپ های آب بنزینی

در بسیاری از موارد که زمین‌های کشاورزی از نعمت برق محروم هستند، پمپ آب بنزینی به کمک کشاورزان می‌آیند. این مدل از موتورهای آبی قابلیت جابجایی دارند که این خود استفاده از آن‎ها را آسان‎تر می‌کند. همانطور که گفتیم موتورهای آب انواع مختلفی دارد. هر کدام از این مدل‌ها نیز مکانیزم عمل خاص خود را دارند و با انرژی‌های خاصی کار می‌کنند. به همین دلیل زمانی که هر کدام از این موتورهای آب دچار مشکل شود، تعمیرات آن‌ها نیز متفاوت خواهد بود، زیرا اجزای سازنده‌ی آن‎ها با یکدیگر تفاوت دارد.

تعمیر پمپ آب - تعمیر موتور آب- تعمیر پمپ - کشاورزی ایران

علائمی که نشان می‌دهد نیاز به تعمیر پمپ است

تعمیر پمپ آبیاری تقریبا یکی از گران‎ترین تعمیرات در بین تعمیرات تجهیزات کشاورزی محسوب می‌شود. اما چگونه می‎توان فهمید که مشکل دقیقا از پمپ است و قسمت دیگری دچار مشکل نشده است؟ یافتن پاسخ قطعی برای این سوال همیشه آسان نیست. در اینجا قصد داریم به بررسی نشانه‌هایی بپردازیم که نشان می‌دهد که موتور آب شما به تعمیر نیاز دارد. این نشانه‌‎ها عبارت است از:

 

موتور آب روشن نمی‎شود

یکی از عواملی که نشان از تعمیر پمپ آب می‎دهد این است که موتور آب روشن نمی‌شود. در این شرایط بهتر است کمی به دستگاه استراحت دهید و مدتی منتظر بمانید. اگر باز موتور آب روشن نشد ممکن است مشکل از پنل روشن / خاموش دستگاه و یا سیم کشی باشد. اگر مشکل از سیم کشی باشد، باعث می‌شود تا میزان برق کمی به پمپ برسد و در نتیجه موتور آب روشن نشود. در اکثر سیستم‎های آبیاری و پمپ‌های آب، سیم کشی بسیار پیچیده است. بنابراین بهتر است با یک تعمیر کار حرفه‎ای و مجرب تماس بگیرید. در این صورت هم خطر برای شما کاهش می‌یابد و هم اینکه تعمیر موتور آب در کمترین زمان ممکن انجام می‌شود. زیرا شخصی که در این زمینه تجربه مناسبی دارد دقیقا می‌داند مشکل از کجا نشات می‎گیرد و مستقیما به سراغ آن می‌رود.

آب‌رسانی پمپ آب دچار مشکل شده است

یکی از واضح‌ترین نشانه‌هایی که نشان می‌دهد سیستم آبیاری شما به درستی کار نمی‌کند و مشکلی برای آن پیش آمده این است که پمپ آب میزان قابل توجهی آب از دست می‌دهد و میزان خروجی آب نیز اصلا مناسب نیست. البته قابل ذکر است که قبل از اینکه مشکل را به گردن پمپ آب بیاندازید بهتر است تمام شیرها و خطوط اتصال را بررسی کنید. زیرا ممکن است که شیرهای آب دچار نشتی شده باشند. در غیر اینصورت، اگر شیرها و اتصالات هیچ مشکلی نداشتند، باید به سراغ تعمیر موتور آب بروید.

دیگه نگران تعمیر سمپاشت نباش و همه چیزو با یه کلیک ساده به ما بسپار ⬅️ تعمیرات سمپاش

پمپ آب مانند گذشته کار نمی کند

زمانی که موتور آب مانند گذشته، دقیق، درست و مطابق استانداردها کار نمی‌کند، ممکن است مشکلی رخ داده باشد. ممکن است این امر به دلیل انسداد و گرفتگی اتفاق افتاده باشد. به عنوان مثال، برگ‌ها و انواع دیگر زباله‌های فضای باز می‌توانند وارد سیستم شما شوند و صفحه ورودی دریچه را مسدود کنند و مقدار آبی که پمپ می‌تواند تحویل دهد را محدود کنند. حتی اگر ذرات کوچکتر از همان صفحه ورودی عبور کنند، ممکن است در پره های پروانه گیر کنند که این خود نیز می‌‎تواند تأثیر نامطلوبی بر عملکرد پمپ شما داشته باشد.

فشار کم آب

یکی از نشانه‎های بارز وجود مشکل در سیستم آبیاری به‌ویژه پمپ آب، کم بودن فشار آب است. زمانی که فشار آب کم است و دچار کاهش می‌شود، ممکن است مشکلات عدیده‌ای برای شما بوجود بیاید. به همین دلیل بهتر است هرچه سریعتر ریشه‌ی مشکل شناسایی و حل شود. در بسیاری از موارد به دلیل مشکلات موجود در سیستم تامین آب، یک شکاف هوا در موتور ظاهر می‎شود که باعث کاهش فشار آب می‎شود. هر نوع نشتی در پمپ آب یا لوله ها نیز ممکن است منجر به کاهش فشار آب شود.

تولید صداهای غیر معمول توسط پمپ آب

شنیدن صدای غیرعادی از هر نوع ماشینی، نشانه وجود یک مشکل و یا مهمان ناخوانده است. موتور آب نیز این این قاعده مستثنی نیست و وجود سر و صداهای غیر معمول بدان معنی است که قطعاً مشکلی در پمپ آب وجود دارد. بطور کلی صداهایی نظیر تق تق و… صداهایی هستند که نباید از یک موتور آب شنیده شود. به عنوان مثال ممکن است در این شرایط یک سنگریزه به پروانه گیر کرده باشد و باعث ایجاد سر و صدا شود. همچنین اگر پمپ آب به درستی نصب نشود، می‎تواند پس از مدتی باعث ایجاد سر و صدا شود.

تعمیر پمپ آب - تعمیر موتور آب- تعمیر پمپ - کشاورزی ایران

نکات مهم نگهداری از پمپ آب برای جلوگیری از بروز مشکل و تعمیر

اتصالات و کیفیت پمپ آب در کنار تعمیر و نگهداری دقیق و منظم پمپ سبب می‌شود تا عمر مفید پمپ آب افزایش یابد و شما موتور آبی دقیق و با دوام داشته باشید. مزایای نگهداری بهینه پمپ آب فراتر از تشخیص عیب است و بسیار حائز اهمیت است. نگهداری درست و بهینه فرصت بزرگی برای پیش‌بینی خرابی‌ها، جلوگیری از خوردگی پمپ و جلوگیری از خرابی‌های سیستم، محسوب می‌شود. در غیر اینصورت اگر شما نگهداری درستی نداشته باشید، ممکن است خرابی پمپ آب منجر به هزینه‌های سنگینی برای شما شود و حتی در شرایط حادتر ممکن است منجر به خرید پمپ آب جدیدی شود.

نگهداری درست از موتور آب سبب می‌شود تا شما بتوانید عیوب و ایرادات کوچک را قبل از تاثیر گذاری بر عملکرد پمپ شناسایی کرده و آن‌ها را رفع کنید. تمامی ایراداتی نظیر صداهای غیر عادی از موتور، صدای کاویتاسیون و یاتاقان، لرزش، کاهش جریان آب، نشت محفظه آب بندی یا گرفتگی آب، باید بطور دقیق بررسی شود تا منجر به ایراد بزرگتری نشود. برخی از نکات مهمی که هنگام نگهداری از موتور آب باید رعایت کنید عبارت است از:

 • هنگام بررسی موتور آب نشتی‎ها، صداها یا ارتعاشات غیرعادی را بررسی و یادداشت کنید.
 • برای بررسی دستگاه از نظر مکانیکی باید تمامی کوپلینگ‎ها، فیلترها، نقاط نصب ایمن، اتصالات و… را چک کنید.
 • روغن کاری موتور و یاتاقان پمپ را طبق دستورالعمل سازنده و آن چیزی که دورن دفترچه راهنما ذکر شده است، انجام دهید. موتور آب را بیش از حد روغن کاری نکنید.
 • برای بررسی ایرادات عایق از یک مگا اهم متر روی سیم پیچ‎ها استفاده کنید.
 • دریچه‌های موتور و سیم‌پیچ‌ها را از نظر تجمع گرد و غبار و آلودگی بررسی کنید و طبق دستورالعمل‌های سازنده تمیز کنید.
 • اگر شلنگ‎ها یا اورینگ‎ها فرسوده شده و یا آسیب دیده‎اند، فوراً آن‌ها را تعویض کنید.

 

هزینه تعمیر موتور آب

همانطور که گفتیم موتور آب یکی از تجهیزات مهم و البته گران قیمت در حوزه‌ی کشاورزی می‌باشد. به همین باید بطور مرتب و تخصصی از آن‌ها نگهداری و مراقبت کنید. اما در برخی از موارد، خراب شدن شدن موتور آب اجتناب ناپذیر است و به هر حال موتور آب شما به تعمیرات نیاز پیدا می‎کند.  همانطور که در بالاتر نیز به این موضوع اشاره کردیم، در این شرایط بهتر است از یک تعمیر کار متخصص، حرفه‌ای و کار بلد کمک بگیرید. هزینه تعمیر موتور آب نرخ ثابتی ندارد و به عوامل بسیار زیادی بستگی دارد. مثلا در برخی از موارد موتو آب شما تنها به یک تعمیرات و سرویس جزئی نیاز دارد. اما در برخی موارد دیگر ممکن است پمپ آب به تعمیرات تخصصی و تعویض قطعه نیاز داشته باشد. به همین دلیل نمی‏توان قیمت کلی برای تعمیر پمپ آب در نظر گرفت. 

اره موتوریت خرابه و دنبال یه راه برای تعمیرش میگردی؟ اینجا کلیک کن ⬅️ تعمیر اره موتوری

تعمیر پمپ در تهران؛ کشاورزی ایران

در این مقاله از وبلاگ کشاورزی ایران به بررسی تعمیر و نگهداری یکی از مهم‌ترین ابزار آلات و  تجهیزات کشاورزی یعنی تعمیر پمپ آب پرداختیم.

متخصصان و کارشناسان تیم کشاورزی ایران، با سال‌ها تجربه در کنار شما هستند تا دیگر دغدغه‎ای در رابطه با تعمیر ابزار آلات کشاورزی خود نداشته باشید. وبسایت کشاورزی ایران با هدف خدمات دهی بهتر به شما عزیزان در سراسر کشور فعال شده است. در طی این سال‎ها این وبسایت توانسته دسترسی به متخصصان و تکنسین‎های مجرب را برای شما آسان کند. هدف اصلی تیم کشاورزی ایران ارائه خدماتی با بالاترین کیفیت و مناسب‎ترین قیمت‌ها می‌باشد. برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه و دریافت مشاوره تعمیر ابزار آلات کشاورزی می‎توانید با شماره 09120453843 تماس حاصل نمایید و یا در واتساپ با ما در تماس باشید. متخصصین ما در ابتدا راهنمایی‎های لازم برای عیب‎یابی و برطرف کردن مشکل را بصورت رایگان در اختیار شما قرار می‎دهند و درصورتی‌که ابزار شما به تعمیر و سرویس نیاز داشته باشد، کارشناسان ما هزینه تعمیر و روش دریافت دستگاه را با شما هماهنگ می‌کنند. در نهایت متخصصین و تعمیرکاران ما مطابق زمان بندی و در سریع‎ترین زمان ممکن ابزار شما را مانند روز اول تعمیر می‎کنند و پس از تست اطمینان از سلامت ابزار، دستگاه به آدرس شما ارسال می‎شود.

برای تعمیر ادوات کشاورزی خود با ما تماس بگیرید

برای ارتباط با کارشناسان سایت کشاورزی ایران جهت تعمیر انواع تجهیزات کشاورزی و مشاوره رایگان با شماره 09120453843 تماس حاصل فرمایید.

تعمیر پمپ آب - تعمیر موتور آب- تعمیر پمپ - کشاورزی ایران

سوالات متداول تعمیر پمپ آب

موتور آب کشاورزی یکی از قدرتمندترین و حرفه‎ای ترین موتورهای آب می‌باشد. زیرا این نوع از موتورها باید حجم زیادی از آب را در فواصل مختلف، با فشار بالا جابه‎جا کنند. با توجه به این شرایط، پمپ آب کشاورزی باید از کیفیت عالی و ساخت مناسبی برخوردار باشد تا در شرایط سخت، عملکرد خود را از دست ندهد. اما آیا موتورهای آب همیشه سالم می‌مانند و تا ابد می‌توانند در زمین‌‎ها کار پمپ کردن آب را انجام دهند؟ پاسخ به این سوال قطعا خیر است زیرا هر موتور آب با توجه به مدت زمان کارکرد و عوامل دیگر ممکن است دچار مشکل شود و به تعمیر نیاز پیدا کند.

 1. موتور آب روشن نمی‎شود

 2. آبرسانی پمپ آب دچار مشکل شده است

 3. پمپ آب مانند گذشته کار نمی کند

 4. فشار کم آب

 5. تولید صداهای غیر معمول توسط پمپ آب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *