دسته‌هامقالات

کود مایع

کود مایع - کشاورزی ایران

کود مایع چیست؟

معرفی

کود مایع یکی از کودهای شیمیایی بسیار کاربردی است که به شکل صنعتی تولید شده و به صورت مایع وارد خاک می شود. این کودها شامل کودهای آمونیاک مایع بی آبی، ازته، اوره، محلول های غلیظ آمونیوم و آمونیاک آبی می شود. این روش کوددهی بسیار آسان بوده و به خوبی می تواند نیازهای گیاه را تامین کند.

 

بهترین کود مایع

کوددهی یکی از روش های بسیار ضروری برای تقویت گیاهان می باشد. روش های بسیاری برای این کار وجود دارد. بهترین کود مایع کودی است که در به راحتی در آب حل شده و بدین وسیله به گیاه منتقل می شود. در ادامه توضیحات بیشتری در این خصوص به شما ارائه خواهیم کرد./

انواع کود مایع

کودهای مایع نیز مانند سایر کودهای مورد استفاده در صنعت کشاورزی دارای انواع مختلفی است که به صورت زیر می باشد:

کود مایع نیتروژنی:

کودهای نیتروژنی همان طور که از نامشان مشخص است دارای مقادیری نیتروژن و یا آمونیاک می باشد. این کود به خوبی در خاک جذب شده و با باران و یا آبیاری از بین نمی رود. به همین دلیل می توان از این کودها در هر فصلی استفاده کرد. کودهای مایع نیتروژنی با ورود به خاک و نفوذ در ریشه، رشد سریع گیاه را به دنبال دارد.

کود مایع پیچیده:

کودهای مایع پیچیده محلول های آبی هستند که دارای حداکثر 27 درصد فسفر، ازت و پتاسیم می باشند. این کود ها را می توان به بهره گیری از برخی مواد تثبیت کننده، غلظت آن را به 40% رساند. با توجه به این که کودهای مایع پیچیده، فاقد نیتروژن آزاد می باشند، در حین کاشت و یا در هنگام شخم زدن می توان استفاده کرد.

طرز تهیه کود مایع در منزل

برای ساخت کود مایع ابتدا باید این کود را به صورت پودری از کشاورزی ایران خریداری کنید. میزان ترکیبات و ساختار این کودها بر روی بسته بندی محصول درج شده است. در نتیجه بر اساس آن مقدار مناسبی از این پودر را به میزان مشخصی آب اضافه کرده و به خوبی آن را تکان دهید تا کود کاملا در آب حل شود.

نحوه مصرف کود مایع

محلول پاشی یکی از مهم ترین روش مصرف این کود می باشد. برای این کار باید مقداری مشخصی از کود با مقدار مناسبی آب ترکیب شود تا بتواند برای گیاه مورد استفاده قرار گیرد. کود مایع نباید به صورت مستقیم بر روی گیاه پاشیده شود زیرا ممکن است باعث آسیب رساندن به گیاه و سوختن برگ ها گردد. این کود حاوی ازت، فسفر، پتاسیم، آهن، منگنز، روی و … می باشد که می توان آن را به سیستم آبیاری نیز افزود. بر روی بسته بندی های کودهای مایع طریقه استفاده از این کودها و میزان ترکیبات آن درج شده است تا شما راحت تر کود را با خاک مخلوط نمایید.

لوگو - کشاورزی ایران

مقایسه کود مایع و پودری

کودهای پودری و مایع از نظر متریال و ماهیت با یکدیگر تفاوتی ندارد. تنها تفاوت این دو با یکدیگر نحوه مصرفشان می باشد. کودهای پودری به صورت خشک تولید و مورد استفاده قرار می گیرند ولی کودهای مایع در آب حل شده و بر روی خاک اسپری می شوند. همچنین میزان تاثیرگذاری کودهای مایع و پودری نیز با هم تفاوتی ندارد.

مزایای کود مایع

کود مایع در خاک نفوذ کرده و به خوبی در تمامی قسمت های گیاه پخش می شود. استفاده از این کودها بسیار راحت تر از کودهای خشک بوده و زمان کمتری نیز نیاز دارد. همچنین در مزارع کوچک می توانید این کود را به سیستم آبیاری قطره ای اضافه کرده تا در هنگام آبیاری به ریشه گیاهان نفوذ کند. گیاهان و درختان کودهای مایع را به مراتب بسیار راحت تر از کودهای خشک جذب می کنند. علاوه بر آن ماندگاری کودهای مایع بسیار بالاتر از کودهای خشک است. زیرا در برخی موارد ممکن است که کودهای خشک به آبیاری ازخاک خارج شوند و یا به صورت یکنواخت به تمامی گیاه نرسند. ولی کودهای مایع در زیر خاک نفوذ کرده و بر روی آن باقی نخواهد ماند.

معایب کود مایع

با توجه به این که نحوه مصرف کودهای مایع راحت تر است و به راحتی بر روی تمامی قسمت های خاک پخش شده و تاثیرگذاری سریع تری دارد، از قیمت بالاتری نیز برخوردار می باشد. به همین دلیل برخی از افراد ترجیح می دهند که به جای خرید کود مایع، با پرداخت هزینه پایین تر این محصول را به صورت خشک تهیه نمایند.

نحوه از بین بردن سوختگی ناشی از مصرف کود مایع به چه صورت است؟

همان طور که در بالا عنوان کردیم، کودهای مایع حتما باید به صورت غیر مستقیم به درخت و گیاهان تزریق شود. در صورتی که این کودها به صورت مستقیم بر روی شاخ و برگ درختان اسپری گردد، به مرور آن ها را می سوزاند. همچنن برخی از کودها که کیفیت مطلوبی ندارند، ممکن است دارای نمک زیاد و یا املاحی باشد که برای گیاه ضرر دارد. در نتیجه بهتر است که این کودها به مقدار مناسب و به صورت غیرمستقیم به ریشه گیاه اسپری گردد.

خرید کود مایع -برای کسب اطلاعات بیشتر روی عکس کلیک کنید.

نحوه خرید کود مایع

کودهای مایع دارای اجزای مختلفی است و هر کدام برای گیاهان و درختان خاصی مورد استفاده قرار می گیرد. برای این که کود خریداری شده جوابگوی نیاز گیاهان شما باشد و آسیبی به آن ها وارد نکند، بهتر است این کود را از فروشگاه های معتبر خریداری کنید. جهت سفارش و خرید باکیفیت ترین کود مایع با کارشناسان کشاورزی ایران تماس بگیرید.

برای خرید این محصول به صورت کلی دو راه وجود دارد:

  • مراجعه حضوری به شرکت‌های ارائه کننده این محصول و بازدید و دریافت مشاوره
  • خرید از فروشگاه‌های اینترنتی و مقایسه راحت تر انواع محصولات و خواندن نظرت مصرف کنندگان

قیمت کود مایع

قیمت شنکش-کشاورزی ایران

کود مایع به روش های مختلفی بر روی گیاه پاشیده می شود و انواع مختلفی دارد . بنابراین قیمت کود مایع به متریال به کار رفته در ساخت آن وابسته است. همچنین کودهای مایع در قوطی های مختلفی قرار می گیرد که اندازه های آن ها متفاوت است. افرادی که دارای مزارع بزرگ و باغات وسیع هستند، می توانند این کود را به صورت عمده ای سفارش دهند تا این محصول را با قیمت بسیار پایین تری دریافت نمایند. جهت اطلاع از قیمت انواع کود مایع و دریافت لیست قیٍما تنها کافیست با شماره های موجود در سایت تماس حاصل نمایید.

کود مایع یکی از کودهای شیمیایی بسیار کاربردی است که به شکل صنعتی تولید شده و به صورت مایع وارد خاک می شود. این کودها شامل کودهای آمونیاک مایع بی آبی، ازته، اوره، محلول های غلیظ آمونیوم و آمونیاک آبی می شود. این روش کوددهی بسیار آسان بوده و به خوبی می تواند نیازهای گیاه را تامین کند.

برای ساخت کود مایع ابتدا باید این کود را به صورت پودری از کشاورزی ایران خریداری کنید. میزان ترکیبات و ساختار این کودها بر روی بسته بندی محصول درج شده است. در نتیجه بر اساس آن مقدار مناسبی از این پودر را به میزان مشخصی آب اضافه کرده و به خوبی آن را تکان دهید تا کود کاملا در آب حل شود.

تنها تفاوت این دو با یکدیگر نحوه مصرفشان می باشد. کودهای پودری به صورت خشک تولید و مورد استفاده قرار می گیرند ولی کودهای مایع در آب حل شده و بر روی خاک اسپری می شوند.

کود مایع به روش های مختلفی بر روی گیاه پاشیده می شود و انواع مختلفی دارد . بنابراین قیمت کود مایع به متریال به کار رفته در ساخت آن وابسته است. همچنین کودهای مایع در قوطی های مختلفی قرار می گیرد که اندازه های آن ها متفاوت است…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *