دسته‌هامقالات

لجن کش

لجن کش - کشاورزی ایران
برای خرید و تعمیر انواع ابزار و ادوات کشاورزی و اطلاع از قیمت‌های به روز با تماس بگیرید:

آشنایی با انواع لجن کش های سایت کشاورزی ایران

لجن کش - کشاورزی ایران
لجن‌ کش چیست؟

معرفی 

به دلیل کارایی بالای پمپ‌های لجن کش در انتقال فاضلاب‌های رقیق و سیال، مواد شیمیایی و اسیدها و یا سیالات با دمای بالای 60 درجه و حتی مکش آب از دریا، این پمپ‌ها جزء کاربردی‌ترین پمپ‌ها در حوزه صنعت به شمار می‌آایند. پمپ لجن کش از گروه پمپ‌های سانتریفیوژ و گریز از مرکز بوده و برای انتقال سیالات با گرانوری بالا انتخاب مناسبی هستند.  وظیفه انتقال قدرت در این پمپ‌ها برعهده‌ی الکتروموتورز است. قطعات و تجهیزات به کار رفته در این نوع پمپ‌ها به شکلی است که در بلند مدت دچار مشکل نشوند و همچنین در برخورد با مواد شیمیایی و خوردنده از خود مقاومت بالایی نشان دهند. موارد استفاده از این محصول کاربردی فقط منحصر به حوزه صنعت نیست و برای مصارف خانگی نیز می‌تواند مورد استفاده قرار بگیرد. پس از معرفی برخی از کاربردهای مهم پمپ‌های لجن کش، به بررسی انواع گوناگون این محصول می‌پردازیم.

لجن کش - کشاورزی ایران

برخی از صنایعی که نیازمند استفاده از پمپ‌های لجن کش هستند:

o ایستگاه‌های پمپاژ فاضلاب صنعتی و خانگی

o صنایع کشاورزی

o نیروگاه‌ها

o مزارع پرورش ماهی و میگو

o لایروبی استخرها، مخازن و چاه‌ها

o تخلیه چاه‌های فاضلاب

o سیالات حاوی هوا و گاز

o انتقال فاضلاب خاص با الیاف بلند

انواع لجن کش

 دسته بندی لجن کش‌ها بر اساس ملاک‌های متفاوتی همچون جنس بدنه و برق مصرفی، محل قرارگیری موتور و….. انجام می‌شود.

تک فاز (خانگی):

دارای توان مصرفی تا ۲.۲ کیلووات.

سه فاز (صنعتی):

دارای توان مصرفی تا ۳۵۵ کیلووات.

خرد کن:

در مدل خرد کن، لجن کش دارای تیغه‌هایی است که می‌تواند ذرات درشت موجود در فاضلاب، همچون الیاف بلند و پلاستیک و پارچه را خرد کرده و پمپاژ را راحت‌تر کند.

ضد انفجار:

در صورتی که لجن حاوی گاز دی اکسید کربن یا سایر مواد اشتعال‌ زا باشد، حتما از لجن کش‌های ضد انفجار استفاده کنید تا خطر حادثه به حداقل برسد.

لجن کش استیلی:

در این مدل از لجن کش‌ها، بدنه و پروانه از جنس استیل است و معمولا در مکان‌هایی کاربرد دارد که سیال خاصیت اسیدی و خوردنگی داشته و همین امر می‌تواند در پمپ‌هایی که جنسی غیر از استیل دارند، باعث خوردگی سریع در بدنه پمپ شود. پمپ‌های استیلی در هر دو نوع تک فاز و سه فاز تولید و استفاده می‌شوند.

لجن کش چدنی:

نسبت به مدل‌های استیلی ارزان‌تر و پر مصرف‌تر هستند و برای مکش آب‌های با  غلظت بالا و البته با خاصیت خوردنگی و اسیدی کم استفاده می‌شوند.

لجن کش برنزی:

به نسبت دو مدل قبلی از موارد مصرف کمتری برخوردار است و جهت پمپاژ آب شور دریا استفاده می‌شود. در این مدل جنس بدنه و پروانه از برنزاست.

لجن کش مستغرق: این نوع پمپ‌ها قابلیت غوطه ور شدن در سیال را دارا هستند و با عبور سیال از اطراف الکتروموتورز که کاملا آب بندی شده است، باعث خنک شدن موتور شده و بازدهی آن را نیز افزایش می‌دهد.

لجن کش خشک:

در این نوع از لجن کش‌ها الکتروموتورزها در خارج از آب قرار گرفته و تنها پمپ‌ها درون آب قرار می‌گیرند واین دوقسمت از طریق کوپلینگ به هم متصل می‌باشند. در نتیجه به سادگی می‌توان الکتروموتورز را در صورت نیازازپمپ جدا کرد.

تفاوت پمپ لجن کش و پمپ کف کش

بسیاری از افراد لجن کش و کف کش را یکی می‌دانند، حال آنکه این دو دستگاه کاملا از یکدیگر مجزا بوده و دارای تفاوت های اساسی هستند که در ادامه به آن‌ها اشاره خواهد شد.

تفاوت در نوع سیال انتقالی:

اولین فرق کف کش‌ و لجن کش در نوع سیالی است که این دو دستگاه جابجا می‌کنند. از کف کش‌ها برای جایجایی آب‌های تمیز و یا آب دریا استفاده می شود در حالی که از لجن کش‌ها برای انتفال فاضلاب و لجن‌های حاوی ذرات درشت استفاده می شود. همچینین کف کش‌ها از یک صافی روی دریچه ورودی خود استفاده می‌کنند که استرینر نام دارد اما لجن کش‌ها چنین چیزی ندارند.

تفاوت در نوع تعداد و نوع پروانه:

دومین تفاوت اساسی در تعداد و نوع پروانه است، چرا که اساسا یکی از اهداف نصب پمپ کف کش، رساندن آب به نقاطی که است که آب به آن قسمت‌ها نمی‌رسد. به همین دلیل پمپ کف کش در دو نوع تک پروانه‌ای یا دو پروانه‌ای تولید می‌شود در حالی که پمپ لجن کش فقظ مدل تک پروانه‌ای دارد. در کف کش، پروانه‌ها از دو نوع نیمه باز یا بسته هستند، درحالی که در پمپ لجن کش فقط از پروانه باز استفاده می‌شود.

تفاوت در محل قرارگیری موتور:

تفاوت میان موتورها یکی دیگر از فرق‌هایی است که باید مدنظر قرارداد. موتور برخی از لجن کش‌ها توانایی غوطه‌ ور شدن در آب را دارا هستند که به آن‌ها مستغرق گفته می‌شود و اگر این امکان وجود نداشته باشد به آن‌ها خشک گفته می‌شود. در حالی که هیچ کف کشی نداریم که از نوع خشک باشد.

تفاوت در قدرت موتور:

دیگر تفاوت اساسی میان این دو پمپ، تفاوت در قدرت موتورها است. قطعا انتقال فاضلاب دارای ذرات زیر و درشت همراه با جرم، سخت‌تراز انتقال آب تمیز است. به همین دلیل باید قدرت موتور لجن ‌کش‌ها بیشتراز کف کش‌ها باشد.

لجن کش - کشاورزی ایران
خرید لجن کش - برای کسب اطلاعات بیشتر روی عکس کلیک کنید.

راهنمای خرید لجن کش

اولین نکته‌ای که باید برای انتخاب یک لجن کش خوب در نظر گرفت، توجه به شرایط و نوع سیالی است که قرار است جابجا شود. ولی به طور کلی باید ملاک‌هایی همچون قدرت موتور و قطر دهانه ورودی و خروجی، جنس موتور و بدنه و همچنین طول مسیر را نیز مدنظر نیز قرارداد. این نکته را هم درنظر بگیرید که پمپ چدنی ارزان‌تر و پر استفاده‌تر از پمپ استیلی است و در شرایطی که سیال شما دارای قدرت اسیدی و خوردندگی نباشد، می‌توانید از لجن کش‌های چدنی استفاده کنید، درغیراین صورت باید به سراغ مدل‌های استیلی بروید تا بدنه دچار خوردنگی نشود.

قیمت انواع لجن کش

قیمت شنکش-کشاورزی ایران

در حال حاضر برندهای متعدد ایرانی و خارجی با تنوع محصولاتی بسیار بالا در بازارهای داخلی و بین‌المللی در حال رقابت هستند. در جدول زیر به معرفی تعدادی از لجن کش‌ها بر اساس معروف‌ترین برندهای داخلی و خارجی موجود در بازار داخل می‌پردازیم. لازم به ذکر است که برای استعلام قیمت‌ انواع مختلف لجن کش‌ها، باید با واحد فروش شرکت‌های ارائه دهنده این محصول تماس حاصل فرمائید.

سوالات متداول لجن کش

به دلیل کارایی بالای پمپ‌های لجن کش در انتقال فاضلاب‌های رقیق و سیال، مواد شیمیایی و اسیدها و یا سیالات با دمای بالای 60 درجه و حتی مکش آب از دریا، این پمپ‌ها جزء کاربردی‌ترین پمپ‌ها در حوزه صنعت به شمار می‌آایند. پمپ لجن کش از گروه پمپ‌های سانتریفیوژ و گریز از مرکز بوده و برای انتقال سیالات با گرانوری بالا انتخاب مناسبی هستند. 

  • ایستگاه‌های پمپاژ فاضلاب صنعتی و خانگی
  • صنایع کشاورزی
  • نیروگاه‌ها
  • مزارع پرورش ماهی و میگو

در حال حاضر برندهای متعدد ایرانی و خارجی با تنوع محصولاتی بسیار بالا در بازارهای داخلی و بین‌المللی در حال رقابت هستند.لازم به ذکر است که برای استعلام قیمت‌ انواع مختلف لجن کش‌ها، باید با واحد فروش شرکت‌های ارائه دهنده این محصول تماس حاصل فرمائید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *