دسته‌هامقالات

بذر

بذر - کشاورزی ایران
بذر-کشاورزی ایران

تعریف بذر و کاربرد آن

معرفیبذر ماده ای است که برای تکثیر گیاه مورد استفاده قرار می گیرد. در واقع بذرها ادامه دهنده نسل گیاهان هستند که با قرارگیری در آب و خاک جوانه زده و تبدیل به گیاهی باارزش می شود. بذرها تاثیر بسیاری بر روی روند رشد گیاه دارند و باعث باکیفیت تر شدن گیاه تازه متولد شده خواهند شد. به طور کلی می توان گفت که در صنعت کشاورزی به هر قسمت از گیاه که بتواند باعث تولید گیاهی همانند خود شود، اطلاق می گردد. در ادامه شما را به صورت کامل با این محصول و کاربرد آن آشنا خواهیم کرد.

بذر - کشاورزی ایران

مقایسه بذر خارجی و ایرانی

تفاوت بذر ایرانی و خارجی در این است که بذرهای ایرانی درشت تر از بذرهای خارجی است و به دلیل کیفیت بالا قیمت بیشتری نیز دارد. همچنین برای افزایش ماندگاری بذرهای خارجی به آن ها نگهدارنده می زنند که همین امر باعث کاهش کیفیت بذرها خواهد شد. علاوه بر آن بذرهای خارجی از طریق کشتی و به روش دریایی وارد می شوند و ممکن است در طول مسیر مرطوب گردد و به مرور کپک بزند. بنابراین به جرات می توان گفت که کیفیت بذرهای ایرانی به مراتب بالاتر از بذرهای خارجی است و ماندگاری بالاتری دارد. در صورتی که قصد خرید بذرهای خارجی را دارید، توصیه می شود این بذرها را از مراکز معتبر و مجاز خریداری کنید. کشاورز ایرانی یکی از سایت های بسیار معتبر در زمینه فروش تجهیزات کشاورزی است و شما می توانید مرغوب ترین بذرها را با قیمت مناسب از این سایت سفارش دهید.

کاربرد بذر

ماده ای برای تکثیر گیاه است و از آن برای کاشت گیاه جدید استفاده می شود. بنابراین می توان آنها را مهم ترین عامل در جوانه زدن و رشد گیاه دانست. بذرها دارای ویژگی های خاصی هستند و با بهره گیری از آب و خاک به نسل جدیدی از گیاه تبدیل خواهد شد.

البته ذکر این نکته ضروری است که برای داشتن گیاهی سرسبز و شاداب علاوه بر استفاده از بذری مرغوب و با کیفیت توجه به تغذیه گیاه و استفاده از انواع کود مانند کود آهن، کود کلسیم، کود پتاسیم، کود 12 12 36 و…. متناسب با نوع گیاه شما از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

بذر گل سانسوریا

بذر گیاه سانسوریا یکی از گونه های بسیار پرطرفدار در آپارتمان است که به خوبی تکثیر شده و به زیبایی می تواند خانه شما را سرسبز کند. نگهداری گیاه سانسوریا در آپارتمان آسان تر از سایر گیاهان بوده و بسیار باصرفه می باشد. از جمله انواع بذر گل سانسوریا می توان به سانسوریا پاکوتاه، سانسوریا ابلق، سانسوریا شمشیری و سانسوریا رنگی اشاره کرد. سانسوریا خاصیت تصفیه کنندگی بالایی داشته و به خوبی می تواند هوای خانه را برای شما پاک و تمیز کند.

اجزاء بذر چیست؟

در ادامه شما را با انواع اجزاء ی این محصول آشنا خواهیم کرد:

پوسته:

پوسته ها لایه های محافظتی بر روی بذرها هستند که از این دانه ها در برابر حرارت و اشعه های آفتاب محافظت می کند. همچنین این دانه جهت آب گیری در پروسه جوانه زنی بسیار کاربرد دارد.

آنزیم ها و هورمون ها:

اصلی ترین وظیفه آنزیم های موجود در بذرها، تحرک تولید آنزیم است.

بافت ذخیره ای:

در این اجزاء بذرهای فاقد اندوسپرم در لپه ها مواد غذایی ذخیره شده و باعث تقویت رویان می شوند.

بذر-کشاورزی ایران
بذر-کشاورزی ایران

ویژگی بذر

بذرها دارای مشخصاتی هستند که بر روی کیفیت تولید گیاه تاثیر بسیاری دارد. از جمله این مشخصه ها عبارت است از:

اندازه بذر

بذرها ابعاد مختلفی دارند و بذرهای بزرگ تر دارای کیفیت بالاتری بوده و می تواند محصول نهایی را باارزش تر جلوه نماید. بنابراین بهتر است در هنگام خرید بذر ابعاد آن را مورد توجه قرار دهید.

عمر بذر

عمر بذرها بر روی کیفیت تاثیر رشد و تکثیر گیاهان تاثی مستقیمی دارد. هر چه بذرها تازه تر باشند کشت بهتری داشته و در نتیجه گیاه بهتری نیز برداشت خواهد داشت.

نوع بذر

هر گیاهی دارای بذر مخصوص به خود است و هنگامی که شما قصد خرید بذر را دارید باید ابتدا نوع خاصی از آن را شناسایی کرده و بر این اساس مناسب ترین را خریداری کنید.

بذر-کشاورزی ایران
بذر - برای کسب اطلاعات بیشتر روی عکس کلیک کنید.

نکات مهم خرید بذر

برای خرید انواع بذر به صورت کلی دو راه وجود دارد:

  • مراجعه حضوری به شرکت‌ کشاورزی ایران ارائه کننده این محصول و بازدید و دریافت مشاوره
  • خرید از فروشگاهه اینترنتی کشاورزی ایران و مقایسه راحت تر انواع محصولات و خواندن نظرت مصرف کنندگان

بذرها عامل تولید گیاهی تازه هستند و از این رو کیفیت در آن تاثیر بسیاری دارد. بنابراین باید در هنگام خرید بذرها به کیفیت آن توجه داشته باشید. از جمله مهم ترین نکات خرید بذر به شرح ذیل می باشد:

انواع بذر

همان طور که می دانید گیاهان تنوع بالایی دارند. بنابراین شما باید با توجه به نوع گل و گیاه مورد نظر خود بذر آن را خریداری کنید. در صورتی که آگاهی کاملی از انواع گیاهان ندارید، می توانید با کارشناسان ما مشورت نمایید.

بذر اصلاح شده یا هیبرید

بذرهای هیبرید بذرهایی از جنس اصلاح شده هستند که از تلاقی دو ژن برتر تشکیل شده است و این کار باعث برتری در کیفیت خواهد شد. بدرهای اصلاح شده درشت تر و خوشمزه تر بوده و تمامی ویژگی های خاص ژن ها را دارد.

بذر بدون اصلاح

اکثر بذرهایی که افراد استفاده می کنند از نوع اصلاح نشده می باشند. البته این بذرها بیشتر برای مصرف خانگی مناسب هستند.

بذر ارگانیک

بذرهای ارگانیک دانه هایی هستند که گیاهان والد آن بدون هیچ آفت کش و یا کودی به صورت طبیعی رشد کرده اند. این بذرها به دو صورت اصلاح شده و غیر اصلاح به دست مشتریان می رسد.

قیمت بذر

قیمت شنکش-کشاورزی ایران

با توجه به متون بالا متوجه شدید که بذرها دارای انواع مختلف و کیفیت های گوناگونی دارند، بنابراین نمی توان قیمت ثابتی را برای آن ها تعیین کرد. لذا برای داشتن محصولی مرغوب و باکیفیت بهتر است کمی هزینه کرده و بذری باکیفیت را خریداری کنید. قیمت دقیق بذرها به مواردی همچون نوع بذر، نوع گیاه، میزان کیفیت، ایرانی و یا خارجی و ... بستگی دارد. شما می توانید به راحتی و تنها با یک تماس از قیمت دقیق و روز این محصول مطلع شوید.

سوالات متداول بذر

آن ها عامل تولید گیاهی تازه هستند و از این رو کیفیت در آن تاثیر بسیاری دارد. بنابراین باید در هنگام خرید بذرها به کیفیت آن توجه داشته باشید. همان طور که می دانید گیاهان تنوع بالایی دارند. بنابراین شما باید با توجه به نوع گل و گیاه مورد نظر خود بذر آن را خریداری کنید. 

گیاه سانسوریا یکی از گونه های بسیار پرطرفدار در آپارتمان است که به خوبی تکثیر شده و به زیبایی می تواند خانه شما را سرسبز کند. نگهداری گیاه سانسوریا در آپارتمان آسان تر از سایر گیاهان بوده و بسیار باصرفه می باشد. از جمله انواع گل سانسوریا می توان به سانسوریا پاکوتاه، سانسوریا ابلق، سانسوریا شمشیری و سانسوریا رنگی اشاره کرد.

بذرها ماده ای برای تکثیر گیاه است و از آن برای کاشت گیاه جدید استفاده می شود. بنابراین می توان بذرها را مهم ترین عامل در جوانه زدن و رشد گیاه دانست. بذرها دارای ویژگی های خاصی هستند و با بهره گیری از آب و خاک به نسل جدیدی از گیاه تبدیل خواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *